Inwestowanie od kuchni – GPW, surowce, kryptowaluty i inne instrumenty
Złota rada Buffeta mówi, by przy inwestowaniu przede wszystkim nie tracić pieniędzy. Jak to zrobić? Czy inwestowanie jest tylko dla bogatych? Co minimalizuje ryzyko? Ile czasu pochłonie inwestowanie? Czy da się je połączyć z pracą?
Inwestowanie to temat rzeka, bo narzędzi mamy cały wachlarz. Od tych bezpiecznych, lokat (o których oprocentowaniu lepiej nie wspominać) przez obligacje skarbu państwa po akcje i fundusze inwestycyjne.
Każdy chciałby być jak: John Templeton, Benjamin Graham, Peter Lynch czy wspomniany wcześniej Warren Buffet. Ich historie pokazują, że inwestowanie to najlepsza rzecz na świecie, jaką dla siebie zrobili. Problem w tym, że nie jest to łatwe, a droga nie jest pozbawiona zakrętów.
Gdyby było inaczej, dziś nie czytałbyś tego, a każdy z nas byłby milionerem. Ale każdy z nas, prawie – bo są wyjątki, może zacząć pomnażać swój majątek. Jak zacząć inwestować?
Kto nie powinien inwestować?
Zacznijmy od tego, czy w ogóle teraz jest najlepszy moment w Twoim życiu, by inwestować? Być może uważasz, że tak, ale niekoniecznie będzie to dobra decyzja. Choć inwestycja w akcje, fundusze inwestycyjne, budowanie swojego portfela są na wyciągnięcie ręki, dzięki nowoczesnej technologi, to nie każdy moment w życiu jest dobry.
Inwestować nie powinny dwie grupy osób:
Zadłużeni | Dłużnicy, których raty zaczynają przygniatać.Dłużnicy, którzy w inwestowaniu upatrują szansy na wyjście z długów.Dłużnicy, którzy mają już komornika, szukają szybkiego sposobu na pomnożenie gotówki- taki nie istnieje! |
Osoby z problemami emocjonalnymi | Osoby po trudnych przejściach, które odczuwają na co dzień duży stres.Osoby, które są na etapie ważnych zmian w życiu, nowa praca, zmiana miejsca zamieszkania.Osoby, które borykają się z problemami emocjonalnymi. |
Poza lokatami czy kontami oszczędnościowymi, nie ma inwestycji bez ryzyka. A inwestowanie w akcje i inne instrumenty wymaga chłodnej kalkulacji!
Dlatego osoby, które są w ciągłym stresie bądź doświadczają silnych emocji nie są w stanie podejmować racjonalnych, przemyślanych decyzji. Poza tym trudniej im jest znieść porażkę. A inwestując musisz mieć świadomość, że prędzej czy później zdarzy się zakręt.
Zanim zaczniesz szukać odpowiedzi na pytanie, w co inwestować z zyskiem, rozwiąż swoje problemy. Spłać zadłużenie, ustabilizuj sytuację finansową. Jeśli natomiast masz problem z emocjami, zadbaj o siebie. Na inwestowanie przyjdzie czas.
Giełda Papierów Wartościowych
Wszystko zaczęło się przed dwoma wiekami. 12 maja 1817 roku otwarto w Warszawie pierwszą w Polsce giełdę papierów wartościowych. Dla porównania najstarsza giełda na świecie otwarta została prawie 500 lat temu, w 1531 roku, w Antwerpii. Choć było to miejsce dalekie od znanej nam dziś giełdy, to tam wszystko się zaczęło. Budynek w Antwerpii służył do zawierania różnych transakcji. Emisja pierwszych akcji miała miejsce w 1606 roku.
Wracając do naszych ziem, we wspomnianym dniu otwarcia giełdy, punktualnie o godzinie 12 ruszyła pierwsza sesja. Początkowo nazywana była giełdą kupiecką. Handlowano głównie wekslami i obligacjami. Ciekawostką jest, że pomiędzy I a II wojną działało jeszcze sześć innych giełd, między innymi w Katowicach, Krakowie i Poznaniu.
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie to jedna z najlepiej rozpoznawalnych instytucji finansowych w Polsce. I największa w Europie Środkowej i Wschodniej. Jak wygląda GPW w liczbach?
- 1000 krajowych i zagranicznych emitentów.
- Roczne obroty w wysokości 74 473 842 mln.
- 3000 notowanych instrumentów.
- 3 rynki.
- 456 mld pozyskane na giełdzie na rozwój.
Czym jest GPW?
Najprościej mówiąc, przedsiębiorca, który potrzebuje finansowania, wchodzi z firmą na giełdę. Sprzedaje udziały, a kupujący staje się jej współwłaścicielem.
Udziały zyskują bądź tracą na wartości. A każda firma obecna na giełdzie musi informować o swojej kondycji finansowej. Dzięki czemu posiadacze udziałów podejmują decyzje o sprzedaży bądź kupnie kolejnych udziałów firmy.
Czym się handluje na GPW?
Najbardziej znanym i najczęstszym przedmiotem handlu na GPW są akcje. Inwestorzy zarabiają kupując je po niższej cenie i sprzedając po wyższej, ale są też inne zyski. Niektóre firmy wypłacają posiadającym ich akcje dywidendę, która jest częścią rocznego zysku przedsiębiorstwa.
Inne instrumenty finansowe dostępne na giełdzie to:
Obligacje | Należą do tzw. papierów dłużnych, emitowane przez Skarb Państwa, samorządy oraz przedsiębiorstwa. Emitent chce w taki sposób pozyskać środki na inwestycje. Jednocześnie zobowiązuje się do zwrotu ‘pożyczki’ wraz z odsetkami poprzez wykup obligacji, najczęściej po kilku bądź kilkunastu latach. Jeśli chcemy inwestować w obligacje, musimy pamiętać, że są to inwestycje długoterminowe. |
Certyfikaty inwestycyjne | Najprościej mówiąc są to papiery wartościowe poświadczające wykupienie udziału w funduszu inwestycyjnym, ale ich cena nie jest odzwierciedleniem kursu spółki, a niektórych surowców czy indeksów giełdowych. Przykład: nie kupujesz złota, a certyfikat potwierdzający jego posiadanie. |
Opcje | Na GPW występują pod postacią umowy. Kupujący nabywając opcję, otrzymuje prawo do kupna bądź sprzedaży w przypadku opcji sprzedaży konkretnego instrumentu bazowego (np. akcji) w określonym terminie i ustalonej cenie |
Kontrakty terminowe | Kontrakty terminowe – dla zaawansowanych inwestorów i ludzi skłonnych do ryzyka. W ciągu dnia można wiele stracić albo dużo zyskać. Najprościej mówiąc są to zakłady finansowe dotyczące tego, ile wyniesie kurs poszczególnych spółek. |
W co inwestować na początku?
Najmniejsze ryzyko niosą ze sobą obligacje:
- samorządowe
- Skarbu Państwa.
Inwestowanie w fundusze
Brak wiedzy i umiejętności poruszania się na giełdzie nie jest przeszkodą, by zacząć inwestować w ten sposób. Z pomocą przychodzą fundusze inwestycyjne.
Są fundusze, które inwestują w bezpieczne produkty jak obligacje, a są też i takie, które głównie inwestują w akcje, potocznie nazywane agresywnymi. A pośrodku nich znajdują się fundusze mieszane, gdzie część kapitału lokowana jest w bezpieczniejszych produktach, a część w obarczonych dużym ryzykiem.
Zalety funduszy:
- nie musisz się znać na inwestowaniu
- pieniądze są w rękach doświadczonych ludzi
- większy zysk niż na lokacie
- nie musisz każdego dnia czytać informacji z rynku, analizować, podejmować trudnych decyzji
- bezpieczeństwo – ryzyko utraty pieniędzy w przypadku upadłości funduszu nie istnieje
- szybki dostęp do gotówki, w każdej chwili można sprzedać posiadane jednostki udziałowe
- możliwość korzystania z usług dodatkowych
- inwestować może każdy
Minusy funduszy:
- to nie my decydujemy, w co zostaną zainwestowane nasze pieniądze
- wysokie opłaty
Inwestowanie w pożyczki, surowce, kryptowaluty
Jeśli inwestycja w akcje wydaje Ci się za bardzo skomplikowana na początek, to alternatywą są inwestycje w pożyczki. I na tym polu mamy bardzo szerokie możliwości działania. Ten rodzaj inwestowania to opcja zarówno dla początkujących jak i doświadczonych inwestorów. Jak to działa? Przyjrzyjmy się kilku tego typu platformom internetowym.
Mintos
Jedna z pierwszych i najpopularniejszych na świecie, gdzie inwestujesz już od 10 euro. Do wyboru kilka strategii, możesz sam wybierać pożyczki bądź zaznaczyć określone opcje i automatycznie inwestujesz w konkretne oferty. Jak to działa? W bardzo prosty sposób. Firmy pożyczkowe współpracujące z Mintos, wystawiają część pożyczki na platformie, a inwestor prywatny przejmuje na siebie kawałek z niej. Pożyczkobiorca spłaca pożyczkę w ratach, a przysługująca inwestorowi część trafia na jego konto.
Mintos w skrócie:
- nie udzielają pożyczek, robią to firmy pożyczkowe, które następnie wystawiają część pożyczki dla inwestorów,
- 29 państw, 57 współpracujących firm,
- inwestowanie od kwoty 10 euro/50 zł,
- duże możliwości dywersyfikacji, mniejsze ryzyko,
- automatyczne opcje inwestowania bądź według własnego schematu działania,
- 90% inwestujących minimum 500 euro uzyskało zwrot w ciągu roku w wysokości 10%,
- 6 miliardów euro – tyle zainwestowali inwestorzy od 2015 roku, czyli początku Mintos,
- 84% inwestorów pozostaje z Mintos po pierwszym roku inwestycji.
Mintos to proste zasady i na początek można zainwestować niewielką kwotę. Na giełdzie znajdziesz różnego rodzaju pożyczki, w tym zabezpieczone, co zmniejsza ryzyko. W każdym momencie możesz sprawdzić, kiedy klient powinien spłacić ratę.
Bardzo ważną informacją dla każdego zainteresowanego inwestowaniem w pożyczki na Mintos jest dostęp do swoich pieniędzy nawet przed jej spłatą. Wystarczy poinformować, że chcesz, potrzebujesz swoich pieniędzy i zostaną one wystawione na sprzedaż. Pieniądze otrzymasz jak tylko przejmą je inni inwestorzy. Problemem są jedynie pożyczki niespłacane terminowo. W ich przypadku konieczne jest odczekanie do momentu spłaty bądź do terminu uruchomienia gwarancji wykupu. Inna opcja to sprzedaż na rynku wtórnym.
Mintos nie pobiera opłat:
- za przelew środków,
- za wypłatę pieniędzy,
- za miesięczną obsługę,
- za otwarcie konta.
Zastanawiasz się, w co inwestować na takim portalu? Zainwestujesz w dowolną pożyczkę. Zanim zaczniesz, wybierzesz strategię, a wśród niestandardowych jest ręczna (samodzielnie wybierasz pożyczki) bądź zautomatyzowana. Stopa procentowa waha się od 6 do 21%.
Możesz wybrać strategie standardowe:
Zdywersyfikowana | Konserwatywna | Wysokie Dochody |
---|---|---|
|
|
|
Na Mintos inwestujesz w sposób taki, który Ci pasuje, wybierając strategię manualną, indywidualną bądź też automatyczną. Jednym z głównych pytań, które z pewnością pojawia się w głowie jest: jak wygląda wypłata środków?
Pieniądze z pożyczek obsługiwanych na bieżąco wypłacane są natychmiast. Problemem są pożyczki, które mają opóźnienia w spłacie. Środki otrzymasz, gdy rata zostanie uregulowana. Możesz również sprzedać taką pożyczkę na rynku wtórnym bądź skorzystać z gwarancji odkupu.
Plus500
Inwestycja w akcje przez brokera CFD, sprawdź Plus500. Nie musisz od razu inwestować, przetestuj Demo. To świetny sposób dla początkujących inwestorów, nic nie ryzykujesz, bo nie inwestujesz prawdziwych pieniędzy. Firma notowana jest na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
W skrócie Plus500 to:
- dostęp do zagranicznych rynków inwestycyjnych,
- tysiące opcji inwestowania,
- niskie spready,
- bezpłatne informacje z rynku, w postaci maili, SMS-ów i powiadomień push,
- zamknięcie w chwili zysku, ewentualnie straty.
Plus500 to szerokie możliwości inwestowania. Wyjście poza nasz rynek, szybkie i wygodne transakcje, również z pozycji smartfona.
Musisz pamiętać, że inwestowanie w CFD na tej platformie wiąże się z dużym ryzykiem. Na Plus500 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy?
eToro
Wiodąca platforma inwestycji społecznościowych na naszym globie. Instrumenty, w które można inwestować, podobnie jak w Plus500, to:
- CFD na kryptowaluty,
- kontrakty CFD,
- akcje,
- waluty,
- surowce.
eToro to bardzo popularna wśród traderów platforma, z milionowymi kwotami otwartych inwestycji, dająca dostęp do 140 rynków i 2000 instrumentów finansowych. Co ważne, platforma wyposażona jest w funkcje dla początkujących inwestorów, a także dla tych, którzy od lat inwestują, mają wiedzę i doświadczenie.
Jako platforma inwestycji społecznościowych, eToro daje inwestorom możliwość wymiany doświadczeń z innymi inwestorami, nie tylko przez samą platformę, ale również przez portale społecznościowe jak Facebook czy Twitter. Sprawia to, że interakcja pomiędzy inwestorami jest jeszcze prostsza.
Aby inwestować przy użyciu platformy eToro musisz mieć ukończone 18 lat, zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z inwestowaniem, oraz oczywiście zarejestrować się na eToro. Dzięki różnym możliwościom wpłaty i wypłaty środków korzystasz z platformy tak, jak Ci wygodnie.
Interesującą funkcją na platformie eToro jest tzw. CopyTrader – za darmo możesz kopiować działania najlepszych inwestorów, inwestując krótko- i długoterminowo. Ponadto, platforma oferuje sporo materiałów edukacyjnych, w formie tekstowej i video. Więcej informacji w naszej recenzji eToro tutaj.
Na platformie eToro zarówno inwestycje krótko jak i długoterminowe. Dobra wiadomość dla inwestorów to brak marży między innymi od akcji i to bez względu na kwotę inwestycji. Platforma to również propozycja dla osób, które chcą zająć się inwestowaniem CFD na kryptowaluty.
Jaką część oszczędności przeznaczyć na inwestowanie?
W przypadku inwestowania trzymaj się zasady: spiesz się powoli, tu nie można niczego przyspieszyć. A jeśli będziesz chciał szybko się wzbogacić, to szybko możesz wszystko stracić. Podziel swoje oszczędności na cztery równe części. Dwie z nich zainwestuj w lokaty, jedną pozostaw, a ostatnią zainwestuj w akcje i inne instrumenty.
Opcja inwestycji w lokaty z pewnością Cię nie zadowala, ale to większa ochrona Twoich oszczędności. Powolne działanie to spokojne wejście w świat inwestycji. Ewentualna porażka mniej boli, bo strata jest mniejsza.
Złote zasady inwestowania
Na koniec poznaj kilka zasad, które pomagają zrozumieć jak działa ten rynek i wpływają na podejmowanie lepszych decyzji.
→ Inwestuj wyłącznie nadwyżki finansowe. Bezpieczną poduszką finansową dla każdego jest kwota, która pozwoli na przeżycie przez pół roku. Nie inwestuj całych oszczędności.
→ Po trochu, a nie garściami. Ta zasada sprawdza się w wielu aspektach życia. I w inwestowaniu chyba nie ma lepszej. Po pierwsze dywersyfikacja portfela, czyli kupuj po trochę ze wszystkiego, dzięki czemu w przypadku straty nie będzie ona tak bolesna, jak zainwestujesz wszystko w akcje jednej firmy.
→ Jakie ryzyko – jaką stratę udźwigniesz? To bardzo ważne. Inwestując w lokaty oczywiście takiego ryzyka nie ma. Natomiast jeśli jest to inwestowanie w akcje, to sprawa wygląda już inaczej. Jaką kwotę jesteś w stanie poświęcić? Na to pytanie musi odpowiedzieć każdy inwestor.
→ Strategie długofalowe są atrakcyjniejsze. Po pierwsze rynek przeżywa różne tąpnięcia i są spadki. Ale przychodzą też wzrosty. Dlatego inwestycje długoterminowe najczęściej są lepszym rozwiązaniem. Dzięki długoterminowym inwestycjom możesz osiągnąć wyższą stopę zwrotu.
→ Nigdy nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji! Akcje ulegają różnym wahaniom, a ich przeczekanie może przynieść dobry zysk. Dlatego jedną z ważniejszych zasad przy inwestowaniu jest obserwacja tego co się dzieje na rynku, w firmie, której akcje posiadasz i racjonalne działanie.
→ Ustal plan działania. Jest on niezbędny, by w chwilach, gdy emocje biorą górę, trzymać się go. Łatwiej jest również osiągnąć cel.
→ Nie rezygnuj z pracy. Inwestowanie nie wymaga poświęcenia pół czy całego dnia. Na początek wystarczy kilkanaście minut w tygodniu.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem i o tym musisz pamiętać, ale nie wygrywa ten, kto nie ryzykuje. Cała sztuka w tym, by wyważyć kwotę inwestycji i minimalizować ryzyko przez wybór różnych instrumentów.
Inwestowanie z dźwignią – co to jest?
Najprościej mówiąc jest to niski nakład, a możliwość osiągnięcia wysokiego zysku. Możesz zainwestować więcej niż masz na koncie. Są to najczęściej inwestycje obarczone wysokim ryzykiem.
Inwestowanie na giełdzie od czego zacząć?
Konieczne jest otwarcie rachunku maklerskiego i zapoznanie się z instrumentami, w które możesz inwestować. Na giełdzie znajdziesz instrumenty o różnym poziomie ryzyka.
W co inwestować?
Obecnie mamy cały szereg możliwości. Możesz inwestować na Giełdzie Papierów Wartościowych. Inna opcja to pożyczki, czego przykładem jest Mintos. Kolejna propozycja to Capital i dostęp do 2000 rynków.
Ile inwestować?
Na początek nie inwestuj dużych kwot, najlepiej uczyć się na małych. Jeśli stracisz, mniej będzie Ci żal. Przykładowo na Mintos wystarczy 50 zł, by zacząć. Na capital 400 zł.
Jak inwestować na giełdzie?
Nie jest to trudne, ale konieczna jest częsta obserwacja rynku i zmian na nim zachodzących. A także reagowanie na nie. Najważniejsze to pamiętać o dywersyfikacji portfela i nigdy nie lokuj pieniędzy w czymś, czego nie rozumiesz do końca.