Inwestowanie w indeksy oferuje lepszą dywersyfikację oraz niższe koszty i opłaty niż aktywne strategie inwestycyjne, takie jak inwestowanie w akcje.
Aby inwestować w indeksy, możesz wybrać fundusze indeksowe i ETF-y oraz kontrakty na różnice cenowe. Jak inwestować w indeksy? Jakie są główne indeksy giełdowe i jaka jest minimalna kwota inwestycji? Odpowiadamy na wszystkie wątpliwości związane z inwestowaniem w indeksy!
Inwestowanie w indeksy w pigułce
- Inwestowanie w indeksy to pasywna strategia inwestycyjna, której celem jest naśladowanie wyników indeksu wzorcowego.
- Inwestowanie w indeksy zapewnia dywersyfikację portfela inwestycyjnego oraz niższe koszty i opłaty niż aktywne strategie inwestycyjne, takie jak inwestowanie w akcje.
- Inwestowanie w indeksy ma na celu dopasowanie ryzyka i zwrotu z całego rynku, przy założeniu, że w długim okresie indeks daje lepszy zwrot w porównaniu z wybieraniem poszczególnych akcji.
- Koszty obsługi pasywnych funduszy indeksowych mieszczą się zazwyczaj w przedziale 0.1%-2%, co często jest bardziej przystępne w porównaniu do funduszy aktywnych.
Co to jest indeks giełdowy?
Indeks giełdowy to narzędzie statystyczne reprezentujące wartość wybranego zestawu akcji notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Umożliwia inwestorom i analitykom śledzenie trendów rynkowych, porównywanie wyników inwestycji oraz służy jako punkt odniesienia do oceny zarządzania funduszami inwestycyjnymi.
Przykładem indeksu z Giełdy Papierów Wartościowych jest WIG. Warszawski Indeks Giełdowy (WIG) to główny indeks giełdowy na polskiej giełdzie papierów wartościowych. WIG odzwierciedla zmiany wartości akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest to ważny wskaźnik dla inwestorów, którzy monitorują stan rynku akcji w Polsce.
Funkcje indeksów giełdowych
Indeksy giełdowe spełniają szereg istotnych funkcji. Są informacją dla inwestorów o zmianach cen akcji oraz ułatwiają porównanie różnych rynków, segmentów i spółek. Nie sposób byłoby wybrać akcje na GPW, nie biorąc pod uwagę polskich indeksów giełdowych.
Mają one kluczowe znaczenie dla korporacji, inwestorów, banków. Dzięki nim są w stanie określić możliwe kierunki, w których będą podążać rynki. Kiedyś indeksów było kilka, dziś jest kilkadziesiąt na samym GPW, co jest dobrym i praktycznym wskaźnikiem.
Indeksy dotyczą nie tylko największych czy średnich spółek. Są pogrupowane na branże, np. indeks oparty na producentach gier (WIG.GAMES5), indeks skupiający spółki z branż dotyczących nowoczesnych technologii, komunikacji, gier i biotechnologii (WIGtechTR), z branży budownictwa (WIGbudownictwo), z branży produkującej leki (WIGleki). I tak można wymieniać kolejne sektory i indeksy, które je opisują.
Dzięki nim inwestor bardzo szybko może się zorientować, jak wygląda sytuacja w poszczególnych sektorach, czy opłaca się inwestować, czy indeks jest stabilny, idzie w górę czy w dół.
Korzystając z indeksów można porównać akcje spółek, sektory i różne rynki. Przeglądanie cen akcji byłoby żmudne i w zasadzie trudne, indeksy dają wiele gotowych podpowiedzi. Korzystając z indeksów możesz ocenić zysk z inwestycji i ryzyko.
Giełdowe indeksy mają jednak nie tylko charakter informacyjny i służą nie tylko do analizy. Choć nie bezpośrednio, to można w nie inwestować. Kupując jednostki uczestnictwa w funduszu indeksowym bądź też inwestując w ETF-y na giełdzie.
Jak inwestować w indeksy giełdowe krok po kroku?
Jak już wiesz, inwestycja w polskie indeksy giełdowe, ale też w światowe główne indeksy giełdowe, nie jest niczym skomplikowanym. W praktyce wygląda to tak:
Kroki
Załóż konto na platformie inwestycyjnej
Przykładem: XTB, Degiro, eToro. Otwarcie konta zazwyczaj zamyka się w ciągu jednego dnia. Przed podjęciem decyzji, koniecznie porównaj cenniki poszczególnych platform. Warto również przetestować platformę, korzystając z wersji demo – jeśli oferuje taką opcję.
Inwestowanie w fundusz indeksowy
Inwestowanie w fundusz indeksowy nie wymaga otwierania konta. Jednostki uczestnictwa kupisz bezpośrednio w TFI. Konto maklerskie jest konieczne, gdy chcesz inwestować w ETF-y. Platformy typu XTB umożliwiają również handel kontraktami na różnice cenowe.
Rejestracja konta
Po wyborze platformy, zarejestruj konto. Wpłać minimalną wymaganą kwotę i już możesz inwestować w indeksy.
Pamiętaj, różne platformy oferują różne metody wpłaty pieniędzy i minimalne kwoty depozytu. Sprawdź te informacje przez podjęciem decyzji.
Wybór funduszu lub ETF
Wybierz fundusz indeksowy lub ETF-y, w które chcesz zainwestować. Najłatwiejszym sposobem wyboru funduszu indeksowego lub ETF-u jest wybranie regionu lub branży, w którą chcemy inwestować.
Zakup funduszu lub ETF
Fundusze indeksowe są wyceniane raz dziennie. Natomiast ETF-y kupujesz po cenie, którą widzisz, a transakcja zazwyczaj odbywa się w czasie rzeczywistym.
Inwestowanie w indeksy w praktyce – czyli na czym można zarabiać?
Choć w same indeksy nie można inwestować, to są liczne sposoby inwestowania w prosty sposób w główne indeksy giełdowe bądź z dalszych szeregów. Możesz inwestować w polskie indeksy giełdowe albo w amerykańskie, europejskie i inne. Z pewnością zastanawiasz się jak, skoro to tylko indeks? Jak inwestować w indeksy giełdowe? Opcji jest wiele.
- Fundusze indeksowe. To co warto o nich wiedzieć, to są to fundusze, które naśladują wybrany indeks. Jak to robią? Mają w koszyku akcje spółek, które definiuje indeks. Dzięki temu osiągają zbliżone do niego wartości. Jednostki uczestnictwa kupisz bez zakładania konta maklerskiego, np. bezpośrednio w TFI. Fundusz wyceniany jest raz dziennie, na koniec dnia.
- ETF. Exchange Traded Fund, czyli fundusz inwestycyjny pasywny, którego celem nie jest przebicie określonego rynku, lecz osiągnięcie i utrzymanie wartości wybranego indeksu. Udział w funduszu kupujesz po aktualnej cenie na giełdzie, wszystko odbywa się niemal w czasie rzeczywistym. Rzecz jasna, wchodząc na giełdę, konieczne jest konto maklerskie.
- CFD (contract for difference). Jest to handel kontraktami na różnice cenowe, czyli spekulujesz co dalej będzie z wartością instrumentu bazowego. Zajmujesz pozycję krótką (sprzedaży) bądź długą (zakupu). To co wyróżnia CFD, to dźwignia finansowa, czyli możesz postawić tylko część kwoty, na którą będzie opiewała transakcja. Oczywiście można stracić dużo więcej niż się postawiło. Kontrakty CFD obarczone są dużym ryzykiem, za to możesz spekulować na temat przeróżnych indeksów.
Możesz inwestować samodzielnie bądź skorzystać ze sztucznej inteligencji. Tą opcję oferują rozbudowane platformy handlowe. Wystarczy określić swoje preferencje, np. chęć inwestowania w indeksy, określić limity transakcyjne, a system będzie inwestował za Ciebie.
Szukasz swojego miejsca do inwestowania? Sprawdź nasze porównanie 12 kont maklerskich.
Zalety i wady inwestowania w indeksy
Inwestowanie w indeksy, czyli w fundusze indeksowe oraz w ETF-y, ma wiele zalet. Oczywiście jest też mroczna strona. Warto znać korzyści i potencjalne ryzyko.
Zalety | Wady |
Niskie koszty | Fundusz pasywny realizuje założoną strategię, nie bierze pod uwagę szerszych zmian na rynku, podąża za indeksem. |
Inwestycja nie wymaga dużej wiedzy, również dla początkujących. | Duże ryzyko utraty środków, a nawet więcej w przypadku kontraktów CFD. Również inwestowanie w ETF-y i fundusze indeksowe jest obarczone ryzykiem. |
Inwestowanie pasywne- bez konieczności analizowania rynku każdego dnia. | Brak wpływu na zarządzanie inwestycją, decyzje podejmują zarządzający funduszem. |
Inwestycja od niewielkiej kwoty. | Inwestycja jest narażona na różnego rodzaju zawirowania na rynkach. |
Niskie koszty
Najlepsza inwestycja to taka, która obarczona jest niskimi prowizjami i innymi kosztami, które pomniejszają nasz zysk. Dużą zaletą inwestowania w indeksy są niskie koszty, szczególnie w przypadku funduszy indeksowych. Omijasz opłaty dla brokera. Fundusze indeksowe to jedna z tańszych inwestycji.
Jeśli chodzi o ETF-y opłaty są nieco wyższe, ale również nie są wysokie. Fundusze pasywne, w porównaniu z aktywnymi, zatrudniają mniej ludzi, wykonują mniej transakcji, a to równa się mniejsze opłaty.
Decydując się na kontrakty na różnice cenowe, opłaty są zróżnicowane. Przykładowo w XTB ominiesz prowizję przy ETF-ach do określonej kwoty obrotu miesięcznego. Ten broker uznawany jest za jednego z najtańszych.
Proste inwestowanie
Kolejną zaletą inwestowania w fundusze indeksowe i ETF-y jest możliwość dywersyfikacji portfela zarówno przez doświadczonych jak i początkujących inwestorów. Nie jest konieczna żadna tajemna wiedza, by inwestować w fundusze indeksowe i ETF-y.
Nie musisz codziennie śledzić rynku ani analizować szczegółowo każdej spółki. Dzięki indeksom wiesz co dzieje się na rynku.
Fundusze pasywne
Pasywny fundusz nie podejmuje transakcji na szybko, w oparciu o zmieniające się na rynku trendy. Podąża za indeksem i naśladuje go, więc w pewnym sensie jest przewidywalny – choć na giełdzie zdarzyć może się wszystko i o tym warto pamiętać. Fundusze pasywne świetnie sprawdzają się przy strategiach długoterminowych. To realna opcja na uzyskanie dobrej stopy zwrotu z inwestycji.
Fundusze pasywne podążają za ustaloną strategią. Ich wartość zmienia się tak jak indeks, który naśladują. W porównaniu do funduszy aktywnych dają większy spokój ducha.
Inwestowanie od kilkuset złotych
Inwestowanie w indeksy możesz zacząć od naprawdę niewielkich kwot. Wystarczy 100 bądź 200 zł, by kupić jednostki uczestnictwa w funduszu indeksowym. Na początek przygody z tego typu inwestowaniem polecane jest rozpoczęcie od niewielkich sum i z każdym miesiącem powiększanie swojego portfela, pamiętając o jego dywersyfikacji.
Nieco wyższa kwota jest konieczna przy wejściu na giełdę. Jest to wynikiem między innymi opłat, które wiążą się z prowadzeniem konta maklerskiego i innymi usługami brokera. Dobrą opcją są platformy internetowe, gdzie inwestujesz w różne aktywa, a przy tym są konkurencyjne pod względem kosztów w porównaniu z ‘tradycyjnym’ maklerem.
Opłaty transakcyjne | 0%/0 pln | 0%/0 pln | 0%/0 pln |
Pozostałe opłaty | opłata za wypłatę, opłata za brak aktywności na koncie | opłata za przewalutowanie w wysokości do 0.15% | wypłata bez kosztów powyżej 500 zł |
Zalety | niskie koszty | minimalna kwota wpłaty i wypłaty wynosi 10 Euro | przejrzysty cennik, konkurencyjne stawki opłat |
Recenzja | Recenzja eToro | Recenzja Trading 212 | Recenzja XTB |
Najważniejsze indeksy giełdowe
Z pewnością niejednokrotnie masz możliwość zobaczenia wykresu WIG. To najstarszy polski indeks giełdowy, którego początek przypada na pierwszą sesję GPW (1991 r.). Początkowo indeksy miały funkcję informacyjną, dotyczącą zmian w cenach akcji w krótkich okresach. Dopiero z czasem stały się jednym z podstawowych narzędzi inwestorów, gdyż przyjęły charakter długoterminowej oceny.
Najstarszy polski indeks giełdowy WIG bierze pod uwagę wszystkie notowane na rynku podstawowym spółki (które były na giełdzie na koniec poprzedniego kwartału). Jest to indeks ważony kapitalizacją spółek, z pewnymi ograniczenia. Spółka może mieć 10% udziału w indeksie, a pojedyncza branża 30%. Znajduje się w szufladzie indeksów dochodowych, czyli bierze pod uwagę prawa poboru oraz dywidendy.
Polskie indeksy giełdowe
Wśród najważniejszych polskich indeksów giełdowych są:
WIG20
Jest indeksem cenowym (nie bierze pod uwagę dywidend ani praw poboru), określa 20 największych spółek giełdowych na GPW.
mWIG40
To również indeks cenowy, oblicza się go na podstawie obrotów akcji spółek (40) należących do średniego sektora, biorąc pod uwagę obrót spółki oraz jej wartość rynkową.
sWIG80
Podobnie jak poprzednie jest to indeks cenowy, bierze on pod uwagę 80 spółek mniejszych niż te, które znajdują się w WIG20 oraz mWIG40.
WIG30
Określa on najbardziej płynne i największe spółki giełdowe na GPW, dokładnie 30 spółek.
WIG140
Młody indeks (koniec 2021 roku), oparty jest o wartość portfela 140 spółek, które należą do WIG20, mWIG40 oraz sWIG80.
WIGdiv
Ten indeks zawiera spółki, które regularnie przez 5 lat wypłacały dywidendy, mogą być to spółki, które są w WIG20, mWIG40 i sWIG80.
WIG-ESG
Ujęte są w nim spółki, które są uznane za odpowiedzialne społecznie (np. w obszarze ładu korporacyjnego, w kwestiach ekonomicznych).
Najważniejsze indeksy giełdowe na świecie
Możesz inwestować nie tylko w polskie indeksy giełdowe. Stoją przed Tobą rynki z całego świata. Dlatego prezentujemy również najważniejsze indeksy giełdowe, dobrze znane na całym świecie.
DJIA – Dow Jones Industrial Average
To chyba jeden z najlepiej rozpoznawanych indeksów na świecie. To w tym indeksie są takie marki jak: Apple, Amazon i Boeing. Skupia on 30 spółek – najważniejszych i największych na amerykańskiej giełdzie.
NASDAQ
Dokładnie NASADAQ100. Choć firm, a raczej światowych gigantów w zestawieniu tego indeksu jest 102. W skład wchodzą, podobnie jak w poprzednim indeksie, bardzo dobrze znane marki: Tesla, Apple, Microsoft, Adobe, Nvidia. Skąd 102 firmy? Bo są też spółka matka i jej podporządkowana spółka.
S&P 500
Skupia 500 firm, które cechuje największa kapitalizacja, notowanych na amerykańskiej giełdzie. W większości są to spółki amerykańskie. Indeks pełni bardzo ważną rolę, nie tylko dla USA, ale i reszty świata. Jest miernikiem tego, co dzieje się w amerykańskiej gospodarce.