Jak rozmawiać o podwyżce? Jak ocenić wysokość zarobków na konkretnym stanowisku? Które argumenty działają na korzyść pracownika? Jakich zdań lepiej nie wypowiadać? W jakich okolicznościach powinna się odbyć rozmowa dotycząca naszych zarobków?
Rozmowa o pieniądzach z szefem bądź potencjalnym pracodawcą zazwyczaj nie należy do łatwych. Przed spotkaniem kreślisz najczarniejsze scenariusze.
Odczuwasz stres, napięcie, ucieka racjonalne myślenie i obiektywne spojrzenie na sprawę. Podpowiadamy, jak rozmawiać z szefem o podwyżce. A także jak negocjować wynagrodzenie na pierwszej rozmowie.
Rozmowa o pracę – negocjacje wynagrodzenia
Najlepszym momentem do negocjacji stawki jest rozmowa kwalifikacyjna. Poznajesz firmę, przełożonych, oni mają przed sobą Twoje CV.
Dlatego, zanim pójdziesz na rozmowę określ, ile chcesz zarabiać. Po pierwsze, brak odpowiedzi albo nie wiem, nie świadczy dobrze o przyszłym pracowniku. Ludzi ceni się za szczerość, otwartość, umiejętności negocjacyjne, konkretność.
Nie bój się mówić o zarobkach. Jeśli firma nie będzie mogła zaproponować takiej kwoty, z pewnością zapyta, czy nadal jesteś zainteresowany. Wówczas warto dopytać się o kwestię późniejszych zarobków, premii, podwyżki, by mieć jasną sytuację.
Na rozmowie kwalifikacyjnej często nie chcemy rozmawiać o pieniądzach, czego przyczyną jest po prostu chęć jak najszybszego dobrnięcia do końca. A tymczasem kwestia zarobków, obok obowiązków, jest kluczowa.
Czy zawsze można negocjować wynagrodzenie?
Niestety wiele firm trzyma się sztywnych ram, czyli na nowych kandydatów na określone stanowisko czeka konkretna stawka. A rozmowę prowadzi pracownik działu HR, którego celem jest podpisanie umowy.
Nie ustala on wysokości wynagrodzenia, zatem nie ma możliwości negocjacji. Pozostaje zgodzić się na oferowane warunki bądź podziękować za spotkanie, rezygnując z dalszej rekrutacji.
Jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie o pracę?
- Nie omijaj tematu wynagrodzenia, przedstaw swoje oczekiwania. Bądź pewny siebie i swobodnie rozmawiaj na temat wynagrodzenia. Przedstaw swoje atuty: wykształcenie, doświadczenie, ukończone kursy, posiadane umiejętności.
- Przed umówionym spotkaniem, określ przedział wynagrodzenia bądź minimalną kwotę. Zanim jednak to zrobisz, sprawdź dokładnie firmę. Ilu pracowników zatrudnia, jakie jest bezrobocie w regionie, jakie są stawki na określonym stanowisku.
- Płaca zasadnicza często bywa taka sama dla pracowników w firmie, dlatego nie upieraj się koniecznie przy swoim, jeśli możesz zyskać gdzie indziej. Pracodawca może zaoferować premię uznaniową, ale też inne świadczenia dodatkowe.
Elastyczność, przedstawienie swoich atutów, pewność siebie i jasno sprecyzowane cele dotyczące zarobków zazwyczaj są odbierane pozytywnie. Pracownik, który zna swoją wartość, jest otwarty i pewny siebie bardzo często dostaje angaż.
Czas na podwyżkę
Jeśli przez głowę przebiega myśl jak negocjować podwyżkę, pierwszym ważnym pytaniem, na które musisz sobie odpowiedzieć: czy są ku temu okoliczności? Dlaczego należy mi się podwyżka?
- Twoje zarobki na danym stanowisku są niższe niż innych osób w branży. Możesz to sprawdzić korzystając z różnych portali internetowych. Sprawdzając średnie zarobki, najniższe i najwyższe w branży.
- Twoja stawka od momentu przyjęcia do pracy tylko lekko drgnęła. Natomiast posiadasz już pewne doświadczenie, jesteś dobrym, zaufanym i sumiennym pracownikiem.
- Szef dokłada obowiązków. Jeśli od momentu zatrudnienia pojawiły się nowe obowiązki, to dobry moment, by rozmawiać o podwyżce.
- Skończyłeś właśnie studia, masz dyplom, a może dodatkowy kurs albo szkolenie. Jeśli są one ważne z punktu wykonywanej pracy, to dobry czas na rozmowę o podwyżce.
Rozmowa o podwyżkę – kilka ważnych kwestii
Zanim ruszysz w kierunku szefa:
- pamiętaj, że rozmowa musi odbywać się w cztery oczy, ‘atakowanie’ pracodawcy, gdy jest się w większym gronie z pewnością skończy się odpowiedzią ze strony szefa: porozmawiamy o tym innym razem – a Ty stracisz już pewność siebie i w oczach szefa,
- umów się na spotkanie, czyli wpisz się w kalendarz szefa,
- wybierz taki moment, gdy firma się rozwija, a szef jest zadowolony,
- warto również przyjrzeć się w jakim humorze, nastroju jest pracodawca, to też człowiek, który może mieć problemy rodzinne, które zaprzątają mu głowę i wówczas nie ma chęci na tego typu rozmowy,
- przygotuj się do rozmowy – jak negocjować podwyżkę z sukcesem, to pierwszą najważniejszą rzeczą jest przygotowanie się do niej.
Sprzyjający czas do negocjacji
Jeśli nie masz umowy o pracę na czas nieokreślony jesteś w dobrej sytuacji, podpisanie kolejnej umowy to sprzyjający czas, by przemyśleć kwestię jak negocjować wynagrodzenie z szefem.
Gdy firma jest w dobrej kondycji finansowej, nie obawiaj się rozmowy, a wykorzystaj czas przejścia z umowy zlecenie na umowę o pracę bądź z podpisania kolejnej umowy o pracę.
Szukasz darmowej pożyczki online? Sprawdź ofertę darmowych pożyczek online w kwocie do 3000 PLN:
Kiedy rozmowa o podwyżkę nie ma sensu?
Sytuacje, w których rozmowa o podwyżce nie jest wskazana to:
- firma nie jest w najlepszej kondycji,
- pracodawca szuka cięć,
- redukowane są stanowiska pracy,
- pracodawca ma inne problemy, które rzutują na jego samopoczucie.
Dlaczego mamy problem z proszeniem?
Proszenie często jest utożsamiane z żebraniem, stawieniem kogoś w niekomfortowej sytuacji i co gorsze sami mamy poczucie, że jest to coś niewłaściwego, dlatego większość nie prosi o podwyżkę. A przecież za pracę powinno się otrzymywać odpowiednie, satysfakcjonujące wynagrodzenie.
Przyjęło się mówić proszenie o podwyżkę, a faktycznie jest to negocjowanie warunków umowy i tak też podejdź do tematu! Nie ma nic złego w negocjowaniu wynagrodzenia, jeśli są ku temu podstawy.
Przygotowanie do rozmowy
Przeanalizuj swoją pracę, odpowiadając na kilka pytań:
Jak długo pracuję w tej firmie? Ile lat doświadczenia posiadam ogólnie? | Im dłuższy staż pracy, tym lepiej. Pracodawcy cenią lojalnych pracowników i chętniej przystają na podwyżkę. |
Czy od momentu podpisania ostatniej umowy podniosłem swoje kwalifikacje. | Wspomnij o nich jeśli podniesienie kwalifikacji wynikało z Twojej inicjatywy. A tym bardziej, gdy swoją pracę dzięki temu wykonujesz lepiej. |
Jak wywiązuję się ze swojej pracy? | Jeśli od kilku miesięcy wyrabiasz target, a nawet więcej, to konkretne argumenty w rozmowie o podwyżkę. Ale nie każdy jest handlowcem, można jednak znaleźć inne argumenty: zadowolenie klientów z obsługi, pozytywne opinie, pochwały, uznanie za wykonane projekty, świadczone usługi. |
Jakie cechy Twojej osobowości przydają się w pracy? | Być może jesteś pomocny, pomagasz nowo zatrudnionym albo potrafisz rozwiązywać konflikty, radzisz sobie z sytuacjami stresowymi, potrafisz znaleźć wyjście z różnych problemów. Każda z tych cech działa na korzyść. |
Jak rozmawiać o podwyżce, to tylko z konkretnymi argumentami. W innym przypadku nie ma to sensu.
Pamiętaj, że szef to z pewnością świetny negocjator, w końcu nie bez przyczyny to on jest na górze hierarchii. Natomiast wszystko jest kwestią odpowiedniego rozegrania.
Mając dobre argumenty, nawet jeśli w tym danym momencie nie przychyli się do Twojej prośby, to jest duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości, gdy sytuacja firmy się poprawi, będzie miał Twoją osobę na uwadze.
Jak zacząć rozmowę?
Kilka schematów:
- „Szefie w ostatnich miesiącach doszło mi obowiązków, w związku z tym pracuję więcej i chciałbym porozmawiać o moim wynagrodzeniu”,
- „Panie X przychodzę porozmawiać o moich dobrych wynikach w pracy i zarobkach”
- Szefie przyczyniłem się do zdobycia intratnego kontraktu, w ostatnim czasie zastępowałem również kolegę, dlatego chciałem porozmawiać o moich obowiązkach i wynagrodzeniu”
- „Panie X za kilka dni kończy mi się umowa, dlatego chciałbym porozmawiać o dalszej współpracy”
Unikaj pytań, na które pracodawca odpowiada tylko TAK bądź NIE, dlatego, że rozmowa może się szybko skończyć!
Jak negocjować wynagrodzenie skutecznie?
Są rzeczy, o których należy mówić i takie, które musisz przemilczeć. Są też zachowania w trakcie rozmowy, które wpływają na Twoją korzyść i takie, które doprowadzają do porażki.
W rozmowie
Rozmawiaj – przedstaw swoje argumenty i wysłuchaj szefa. Odnieś się do jego wypowiedzi. | Unikaj monologu, czyli nie mów ciągiem przedstawiając wszystkie swoje zalety, pozwól by szef odniósł się kolejno do argumentów. Dzięki temu cały czas możesz mieć coś w zanadrzu. |
Mów konkretnie, przedstawiając argumenty i popierając je czynami, wynikami, osiągnięciami. | Unikaj ogólników typu: robię wszystko – czyli co; dobrze pracuję – czyli jak? |
Określ jakiej wysokości podwyżka Cię interesuje – kwota powinna być realna. | Nie pozostawiaj tej kwestii, a ile szef da. Nie jest to profesjonalne podejście. |
Mów wyłącznie o swoich osiągnięciach, pracy, obowiązkach i zarobkach. | Absolutnie zakazanym argumentem jest: X zarabia więcej niż ja na tym samym stanowisku. To zdanie podważa kompetencje szefa, który decyduje o wysokości zarobków. Nie wspominając, że stracisz kolegów, jeśli się o tym dowiedzą. |
Jeśli szef proponuje podwyżkę, ale dokłada obowiązków, przemyśl to dokładnie. Czy to się opłaca? | Często chcąc osiągnąć sukces, obiecujemy wszystko, a później zaczynają się problemy. Jeśli potrzebujesz czasu do namysłu, poproś o niego. |
Postawa, zachowanie:
Pozytywne nastawienie działa cuda. O wiele lepiej rozmawia się z człowiekiem, który jest pozytywnie nastawiony do świata i ludzi. Uśmiechnięty, otwarty na rozmowę i gotowy na kompromis. | Osoby ponure, smutne, apatyczne, bez energii raczej nie zachęcają do długich rozmów. |
Pewność siebie – choć trudno o nią, gdy zżera stres, spróbuj poczuć się swobodnie i pewnie. | Szef bardzo szybko wyczuje brak pewności siebie. Jak negocjować podwyżkę w takiej sytuacji? Mimo wszystko spróbuj poczuć, że to jest ten czas, a rozmowa z szefem to nie koniec świata. |
Zadbaj o dobrą atmosferę, nawet jeśli rozmowa nie idzie po Twojej myśli. | Aroganckie czy agresywne zachowanie szybko może skończyć się po drugiej stronie drzwi. Pewność siebie to coś innego niż arogancja. |
Kluczem do tego, jak rozmawiać o podwyżce są argumenty, pewność siebie, odpowiednie nastawienie i postawa.
Jak negocjować wynagrodzenie skutecznie?
Są rzeczy, o których należy mówić i takie, które musisz przemilczeć. Są też zachowania w trakcie rozmowy, które wpływają na Twoją korzyść i takie, które doprowadzają do porażki.
W rozmowie:
Rozmawiaj – przedstaw swoje argumenty i wysłuchaj szefa. Odnieś się do jego wypowiedzi. | Unikaj monologu, czyli nie mów ciągiem przedstawiając wszystkie swoje zalety, pozwól by szef odniósł się kolejno do argumentów. Dzięki temu cały czas możesz mieć coś w zanadrzu. |
Mów konkretnie, przedstawiając argumenty i popierając je czynami, wynikami, osiągnięciami. | Unikaj ogólników typu: robię wszystko – czyli co; dobrze pracuję – czyli jak? |
Określ jakiej wysokości podwyżka Cię interesuje – kwota powinna być realna. | Nie pozostawiaj tej kwestii, a ile szef da. Nie jest to profesjonalne podejście. |
Mów wyłącznie o swoich osiągnięciach, pracy, obowiązkach i zarobkach. | Absolutnie zakazanym argumentem jest: X zarabia więcej niż ja na tym samym stanowisku. To zdanie podważa kompetencje szefa, który decyduje o wysokości zarobków. Nie wspominając, że stracisz kolegów, jeśli się o tym dowiedzą. |
Jeśli szef proponuje podwyżkę, ale dokłada obowiązków, przemyśl to dokładnie. Czy to się opłaca? | Często chcąc osiągnąć sukces, obiecujemy wszystko, a później zaczynają się problemy. Jeśli potrzebujesz czasu do namysłu, poproś o niego. |
Postawa, zachowanie:
Pozytywne nastawienie działa cuda. O wiele lepiej rozmawia się z człowiekiem, który jest pozytywnie nastawiony do świata i ludzi. Uśmiechnięty, otwarty na rozmowę i gotowy na kompromis. | Osoby ponure, smutne, apatyczne, bez energii raczej nie zachęcają do długich rozmów. |
Pewność siebie – choć trudno o nią, gdy zżera stres, spróbuj poczuć się swobodnie i pewnie. | Szef bardzo szybko wyczuje brak pewności siebie. Jak negocjować podwyżkę w takiej sytuacji? Mimo wszystko spróbuj poczuć, że to jest ten czas, a rozmowa z szefem to nie koniec świata. |
Zadbaj o dobrą atmosferę, nawet jeśli rozmowa nie idzie po Twojej myśli. | Aroganckie czy agresywne zachowanie szybko może skończyć się po drugiej stronie drzwi. Pewność siebie to coś innego niż arogancja. |
Kluczem do tego, jak rozmawiać o podwyżce są argumenty, pewność siebie, odpowiednie nastawienie i postawa.
Konkretne argumenty
Negocjując podwyżkę skup się wyłącznie na sobie i swojej pracy. Najlepiej przed spotkaniem wypisz je na kartce. Przykładowe argumenty, przemawiające na Twoją korzyść:
- świetne wyniki w ostatnich miesiącach,
- kreatywność, dzięki której powstało coś znaczącego dla firmy,
- szkolenie młodych pracowników, dzielenie się doświadczeniem oraz wiedzą,
- branie na swoje barki większej odpowiedzialności w ostatnim czasie,
- zastępowanie innych pracowników podczas ich nieobecności,
- podnoszenie kwalifikacji,
- skuteczne rozwiązywanie różnych problemów,
- zgłaszanie się do nowych projektów,
- przyjmowanie trudnych zadań.
Profity pod różną postacią
Idąc na rozmowę zastanawiasz się jak negocjować wynagrodzenie, albo gdy już jesteś pracownikiem jak rozmawiać o podwyżce. A ona może mieć nie tylko charakter dodatkowej kwoty, która będzie wpływać co miesiąc na konto, ale również może występować pod postacią różnych świadczeń.
Często spotykane są
- zniżki pracownicze, produkty za darmo,
- ubezpieczenie zdrowotne, opieka dentystyczna,
- karnety na siłownię, basen,
- sfinansowanie szkolenia, kursu przez pracodawcę,
- darmowe obiady,
- bony na zakupy,
- ubezpieczenie na życie.
Pracodawcy coraz częściej oferują dodatkowe profity właśnie w postaci bonów czy też karnetów.
Najczęściej popełniane błędy
Spotkanie w cztery oczy z pracodawcą może powodować dyskomfort. Z pewnością w głowie już mnożą się scenariusze, szef mnie wyśmieje, wyrzuci za drzwi, zwolni z pracy, wygłupię się, stracę w jego oczach, co zrobię później i tak można byłoby mnożyć czarne myśli.
Pozostaje pytanie, dlaczego rozważamy głównie czarne myśli i zaprzątamy sobie nimi głowę, zamiast usiąść i przemyśleć argumenty i realnie podejść do różnych ścieżek rozwoju sytuacji. Warto zdać sobie z tego sprawę, że nie jesteś pierwszym, ani ostatnim pracownikiem, który prosi o podwyżkę.
Jednym z głównych błędów, jakie popełniamy w rozmowach o podniesieniu wynagrodzenia jest działanie pod wpływem emocji. Część osób chce to zrobić jak najszybciej, byle to zrobić i opuścić gabinet prezesa. To, czy w takim razie ma to sens? Postaraj się skoncentrować na samej rozmowie, argumentach, przeanalizuj różne tory, jakimi może potoczyć się spotkanie, ale bez emocji. Podejdź do tego na chłodno.
Działanie pod wpływem emocji może się źle skończyć, nieprzemyślane słowa i gesty mogą słono kosztować, zamiast awansu, to samo stanowisko przez lata.
Inne popełniane błędy to głównie:
- żądasz niemożliwego – więcej niż pewne, że pracodawca zabije Cię śmiechem bądź wielkim uśmiechem,
- odpuszczenie, gdy przełożony powie, niestety nie ma takiej możliwości – prawdziwe negocjacje zaczynają się, gdy druga strona mówi nie, dlatego nie rezygnuj zbyt szybko,
- podważanie wysokości zarobków innych – to pracodawca rozdaje karty, zatem uderzasz w niego, a tym na pewno nie zyskujesz.
Bardzo często popełnianym błędem, gdy skończą się już wszystkie argumenty, są rosnące koszty życia i problemy prywatne pracownika. Dla pracodawcy one nie mają znaczenia. Dlatego unikaj ich, stawiając na argumenty, które dotyczą wyłącznie Twojej pracy.
Podwyżka albo odchodzę
Wspomnieliśmy już o tym, że stawianie sprawy na ostrzu noża nie jest dobrym rozwiązaniem. I często świadczy o desperacji pracownika. Za desperacją idzie agresja i ogromna dawka emocji. Z jednej strony głos rozsądku podpowiada, że nie jest to najlepszy argument, ale z drugiej jesteś już tak sfrustrowany, że bierzesz albo wszystko, albo nic!
Taka sytuacja nie jest dobra dla żadnej ze stron, ani dla pracodawcy, ani dla Ciebie, ani dla nowego szefa! Dlatego, nawet jeśli masz nową, lepszą ofertę, to przedstaw ją na rozmowie z szefem w spokojny sposób. Powiedz o swoich wątpliwościach, wahaniach, chęciach pozostania i tym, że kuszą Cię większe pieniądze i stoisz na rozdrożu. Wykaż również zrozumienie dla pracodawcy, bo być może firmy nie stać w tym momencie na podwyżkę.
FAQ – Jak negocjować pożyczkę?
Kiedy najlepiej prosić o podwyżkę?
Dobrym momentem jest kolejny sukces firmy i jej coraz lepsza sytuacja finansowa. Poza tym zawsze warto próbować, gdy podpisujesz umowę na kolejny okres, przechodzisz na cały etat, czy z umowy zlecenie na umowę o pracę.
Kiedy można prosić o podwyżkę?
Warunki umowy można negocjować zawsze, ale szczególnie gdy Twoje wynagrodzenie w porównaniu z innymi osobami na tym samym stanowisku jest niższe. Inne powody to: dodatkowe obowiązki, liczne nadgodziny czy wykonywanie zadań specjalnych.
Jakie argumenty są skuteczne?
Liczy się Twoja praca, wyniki i zaangażowanie. Twoje sukcesy przyczyniające się do rozwoju firmy są jednym z głównych argumentów na Twoją korzyść. Inne to: dodatkowe obowiązki, zastępowanie innego pracownika, przejęcie odpowiedzialnych zadań.
Źródła
- Gratkaodwiedzone 30 grudnia, 2021
- Kobieta Onetodwiedzone 30 grudnia, 2021
- Forbesodwiedzone 30 grudnia, 2021
- Focusodwiedzone 30 grudnia, 2021