Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia, 2022

Polubowne rozstrzygnięcie sporu z wierzycielem jest optymalnym rozwiązaniem dla każdej ze stron. Dłużnik unika dzięki temu postępowania przed sądem, komornika i w efekcie egzekucji z majątku. Wierzyciel zyskuje spokój ducha, że dług zostanie spłacony.

Uzasadnienie wniosku o rozłożenie na raty mają w ofercie firmy windykacyjne. Natomiast konieczność wydania kolejnej gotówki, gdy dłużnik już i tak nie jest w dobrej sytuacji finansowej, nie do końca jest dobrym pomysłem. Dlatego dajemy gotowy wzór wniosku o rozłożenie na raty. Wypełnij go samodzielnie, dołącz dokumenty i wyślij poleconym z potwierdzeniem odbioru. Szczegóły dotyczące tego, jak wypełnić taki wniosek znajdziesz w dalszej części tekstu.

Pożyczki na spłatę długów

Spłata zobowiązań to jeden z celów, ale Polacy pożyczają na mieszkanie, budowę domu, samochód (bądź biorą go w leasing), na remont. Inne cele to dopięcie budżetu, zapłacenie rachunków, opłacenie leczenia.

Związek Banków Polskich poinformował, że co czwarty Polak zaciągał kredyt na spłatę zadłużenia w ostatnim czasie. Jest to sytuacja alarmująca, zaciąganie pożyczek na spłatę posiadanych zadłużeń to droga do spirali zadłużenia. Kolejny kredyt nie spłaci się sam, dług rośnie. Pożyczka na spłatę zadłużenia jest tylko chwilowym oddechem. Gdy nadchodzi kolejny miesiąc i następna rata do spłaty, dłużnik znów ma problem i to większy niż miesiąc wcześniej.

Sześć ostatnich miesięcy 2021 roku to ogłoszenie upadłości przez 8,2 tys. konsumentów. Upadłość jest jednym ze sposobów na rozpoczęcie nowego życia. Natomiast szybka reakcja może przed nią uchronić.

Jeśli masz wierzycieli, zacznij z nimi rozmawiać, sprawdź jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty i spróbuj się z nimi porozumieć. Wykazanie się dobrą wolą, chęcią rozmowy, niechowanie głowy w piasek wpływają na postawę wierzycieli. Inaczej traktują oni osoby, które nie odbierają telefonów, nie chcą rozmawiać, udają, że nie ma problemu, niż tych, którzy wykazują chęć zwrotu długu. Dlatego, jeśli masz opóźnione w spłacie zobowiązania zacznij działać.

Dlaczego warto wnioskować o rozłożenie długu na raty?

Każdy dzień opóźnienia wiążę się z naliczeniem odsetek karnych za zwłokę. Dług z każdym dniem rośnie. Wierzyciel z dużym prawdopodobieństwem podejmie szereg działań zmierzających do odzyskania należności. Jakie są konsekwencje? Dotkliwe, a wśród nich:

  • monity, telefony od windykacji,
  • wpisy w BIG-ach i BIK,
  • postępowanie sądowe,
  • komornik,
  • egzekucja.

To wszystko wiąże się ze stresem i przede wszystkim kolejnymi kosztami. Dlatego jeśli możesz spłacać dług w ratach, napisz uzasadnienie wniosku o rozłożenie na raty. Dzięki temu unikniesz sądu, komornika i egzekucji z majątku.

Wzór wniosku o rozłożenie na raty

Wniosek o rozłożenie na raty nie jest skomplikowany. Pobierz przygotowany przez nas wzór wniosku o spłatę ratalną zadłużenia i wypełnij.

Taki wniosek powinien zawierać:

  • datę i miejscowość,
  • dane dłużnika (imię, nazwisko, adres zamieszkania, telefon, może być również mail),
  • nazwę wierzyciela (dane firmy bądź osoby, adres),
  • nagłówek: wniosek o rozłożenie długu na raty,
  • informację dotyczącą umowy/sprawy (tytuł zadłużenia, kwota),
  • powód, dla którego znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej,
  • propozycję planu spłaty,
  • podpis,
  • załączniki.

Wzór wniosku o rozłożenie długu na raty (wersja .doc):

Wzór wniosku o rozłożenie długu na raty (wersja .pdf):

Jak umotywować prośbę?

Przyczyny problemów finansowych są różne. Może być to utrata pracy, drogie leczenie, wypadek losowy. W każdej z tych sytuacji dysponujesz dokumentami potwierdzającymi problemy finansowe.

Takim dokumentem będzie rozwiązanie umowy o pracę, dokumentacja medyczna, rachunki za leczenie (leki), dokumenty potwierdzające wypadek itd. Każdy z tych dokumentów jest mocnym argumentem przemawiającym za złą sytuacją finansową i tym samym ma wpływ na decyzję podjętą przez wierzyciela.

Kopie dokumentów dołącz do wniosku. Na dole wniosku, wpisz, jakie dokumenty dołączasz.

Szukasz pomysłów na to, jak oszczędzać pieniądze? Sprawdź nasze zestawienie 178 porad na oszczędzanie.

178 porad na oszczędzanie

Jak dostarczyć uzasadnienie wniosku o rozłożenie na raty?

Najlepszą drogą jest osobiste dostarczenie wniosku. Zabierz ze sobą kopię, na której wierzyciel potwierdzi przyjęcie wniosku. Inną opcją jest wysłanie wniosku wraz z dokumentami drogą pocztową. Z racji tego, że jest to sprawa pilna i ważna, wybierz list polecony z potwierdzeniem odbioru. To poświadczenie, że wierzyciel otrzymał wniosek. W przypadku zwykłych listów zawsze istnieje niepewność, czy wierzyciel otrzymał pismo?

Część wierzycieli umożliwia złożenie wniosku mailem, natomiast warto zapytać wcześniej o to, czy jest taka możliwość. Sam mail podany na stronie wierzyciela nie oznacza, że traktuje on tę drogę jako formalną do złożenia wniosku o rozłożenie długu na raty.

Co po złożeniu wniosku?

Wiesz już jak napisać uzasadnienie o rozłożeniu długu na raty, a co po jego dostarczeniu do wierzyciela? Pozostaje czekać na odpowiedź z jego strony. Jeśli wierzyciel uzna, że zaproponowany harmonogram spłat jest dla niego do przyjęcia, zaproponuje podpisanie stosownej umowy. Często można dopełnić te formalności przez internet bądź korzystając z usług poczty.

Jeśli nie masz informacji od wierzyciela przez dłuższy czas, zadzwoń i zapytaj, czy już coś wiadomo w Twojej sprawie. Wierzyciel otrzyma jasny sygnał, że się interesujesz i zależy Ci na polubownym rozwiązaniu.

Wyjście z długów zaczyna się od rozmowy z ludźmi, szczególnie tymi, którym jesteśmy winni pieniądze. Porozumie się z wierzycielami często jest korzystnym rozwiązaniem dla każdej strony. Pobierz wzór wniosku o spłatę ratalną zadłużenia z naszej strony i wyślij wierzycielowi profesjonalnie przygotowany wniosek. 

Czy ten artykuł był przydatny?

0 z 1 użytkowników uważa ten tekst za pomocny

Nasze zobowiązanie do transparentności
W Financer.com jesteśmy zaangażowani w niesienie pomocy w zakresie finansów. Wszystkie nasze treści są zgodne z Editorial Guidelines. Jesteśmy transparentni w kwestii tego, w jaki sposób recenzujemy produkty i usługi w naszym Review Process oraz jak osiągamy zyski w Advertiser Disclosure.

Dagmara Dobosz
to całe spłacanie długów to nie łatwa sprawa. wiem o tym z bardzo bliskiego otoczenia, bo niestety wujek się wkopał i teraz spłaca. na plus że życie ułatwia mu też kruk, który go windykuje, bo poszli mu na rękę, tak że da radę spłacić
Odpowiedz
Korzystając z Financer.com robisz różnicę.  Dowiedz się więcej