Bank PKO to największy bank w Polsce pod wieloma względami, jak choćby liczby klientów. Jest to nie tylko największa instytucja finansowa w Polsce, ale i jedna z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Obsługuje blisko 8,5 mln rachunków i prawie 10 mln kart bankowych. Mają najwięcej placówek ze wszystkich banków. Jednak wielkość nie dla każdego przekłada się na atrakcyjną ofertę. Dlatego jeśli masz konto w tym banku i chcesz je zamknąć, poświęć pięć minut na dalszą lekturę, by zrobić to szybko i skutecznie.
Zamknięcie konta w PKO – trzy sposoby
Otwarcie rachunku zazwyczaj w każdym banku jest proste i szybkie. Natomiast z zamknięciem wiąże się już więcej formalności. Jak zamknąć konto w PKO? Są trzy drogi:
- listownie,
- online,
- w oddziale.
Jeszcze do niedawna pytanie o to, jak zamknąć konto w PKO przez internet, dawało jednoznaczną odpowiedź: nie da się! Obecnie można już zrobić to szybko i łatwo bez wychodzenia z domu. Jednak zanim zamkniesz konto, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Jak zamknąć konto wysyłając wypowiedzenie?
Na stronie banku PKO dostępny jest formularz wypowiedzenia umowy rachunku przez posiadacza rachunku. Ten jeden formularz służy do wypowiedzenia umowy standardowego konta, jak i oszczędnościowego oraz walutowego.
Link do formularza wypowiedzenia na stronie PKO BP znajduje się tutaj.
Gotowy formularz bardzo ułatwia sprawę. Wystarczy go wypełnić i wysłać, najlepiej na adres centrali banku:
PKO Bank Polski Spółka Akcyjna – Centrala
ul. Puławska 15
02-515 Warszawa
Wypowiedzenie można wysłać również na adres oddziału, który obsługuje rachunek. On przekaże je dalej.
Aby mieć pewność, że list trafił do PKO, najlepiej wysłać go listem poleconym z potwierdzeniem odbioru.
Okres wypowiedzenia liczony jest od momentu wpływu korespondencji do banku, przydaje się wówczas potwierdzenie odbioru z datą odebrania wypowiedzenia przez pracownika banku.
Po wysłaniu wypowiedzenia, gdy zamierzasz przelać środki na nowy rachunek, pozostaw niewielką kwotę na koncie w PKO. Pokryje ona opłaty, związane z użytkowaniem konta w okresie wypowiedzenia. Brak środków na koszty związane z jego obsługą spowoduje zadłużenie i rachunku nie będzie można zamknąć.
Standardowy okres wypowiedzenia to 30 dni. Wyjątkiem są zmiany w opłatach, regulaminie wprowadzane przez bank, wówczas okres ten się skróci.
W momencie zamknięcia środki z rachunku, które pozostaną, automatycznie zostaną przelane na wskazany w wypowiedzeniu rachunek bankowy. Można również wypłacić gotówkę w oddziale banku. Sposób wypłaty pozostałych na koncie środków należy wskazać w formularzu.
Jak zamknąć konto w PKO przez internet?
Zdecydowanie najszybszą opcją zamknięcia rachunku w PKO jest skorzystanie z bankowości elektronicznej.
Konto zamkniesz korzystając z IKO bądź iPKO. Po zalogowaniu do iPKO wybierz:
- Moje Produkty
- Konto
- Dyspozycje i zaświadczenia
- Zamknięcie konta
Podobnie wygląda to w aplikacji IKO. Tylko zamiast Moje Produkty, należy wybrać Więcej, a później kolejne zakładki tak samo jak w iPKO.
Jak zamknąć konto w oddziale?
Jeśli wolisz załatwiać sprawy twarzą w twarz, to w PKO jest również możliwość zamknięcia rachunku w oddziale. Niezbędny w tym celu jest dokument tożsamości.
Można wcześniej wydrukować i wypełnić wypowiedzenie umowy rachunku, dzięki czemu będzie trochę szybciej. Jeśli nie wiesz gdzie jest najbliższa placówka PKO, skorzystaj z wyszukiwarki placówek. Znajdziesz ją na stronie banku PKO.
Do banku warto zabrać ze sobą kopię formularza wypowiedzenia, na której pracownik potwierdzi wpłynięcie do banku dyspozycji zamknięcia rachunku. Gdy nie masz możliwości wydrukowania takiego formularza, można wypełnić go w oddziale.
Zamykając konto w oddziale warto zapytać pracownika o termin zamknięcia rachunku, kwestię tego ile środków pozostawić na koncie, a także jeśli posiadasz inne produkty jak lokata, czy opłaca się czekać do końca umowy, czy lepiej przelać środki na nowy rachunek.
Chcesz otworzyć konto w innym banku? Sprawdź nasze porównanie kont osobistych.
O czym pamiętać zamykając konto w PKO BP?
Jedną z ważniejszych kwestii jest pozostawienie środków na koncie, które pokryją koszty związane z opłatami za ostatni miesiąc. Kolejna rzecz to inne produkty banku, z których korzystasz, jak: konto oszczędnościowe, walutowe, karta kredytowa itd.- możesz z nich zrezygnować, wypowiadając umowę rachunku.
W okresie wypowiedzenia możesz normalnie korzystać z konta, również z bankowości elektronicznej. Natomiast, aby w tym czasie zrealizowane zostały zlecenia stałe, należy zaznaczyć to w formularzu wypowiedzenia.
Wybierając się do oddziału w celu zamknięcia rachunku warto pamiętać, że w największym polskim banku często są kolejki.