najlepsze podcasty finansowe

Najlepsze podcasty finansowe – 15 najlepszych podcastów finansowych na 2023 rok

  • 30 listopada, 2022
  • 14 min czytania
  • Read Icon 2600 osób przeczytało

Polacy polubili podcasty. Z badania Nielsen na zlecenie Storytel Polska wynika, że podcastów słucha już kilka milionów Polaków. Co piąty użytkownik internetu w wieku 19-49 lat klika w podcasty.

Z innego badania LoveBrands Group i SW Research wyłania się obraz Polaków, którzy chętnie sięgają do słuchowisk. Niektórzy nawet kilka razy dziennie. Najpopularniejsza jest tematyka zdrowie i podcasty popularnonaukowe. Wysoko są też podcasty finansowe.

Dlatego postanowiliśmy przygotować zestawienie najciekawszych podcastów finansowych w Polsce w 2023 roku. Podcastów możesz słuchać w drodze do i z pracy. Przy gotowaniu, sprzątaniu, odpoczywając. Przed snem i na dzień dobry, by nie pić samotnie kawy.

Dlaczego warto słuchać o finansach? Pora zadać sobie pytanie, czy żyjesz po to, by pracować całe życie i nic nie mieć? Czy pracujesz, by pracować coraz mniej, a zarabiać coraz więcej i mieć więcej? Jeśli chcesz być w drugiej grupie, koniecznie zadbaj o swoje finanse.

Poniższe podcasty to obszerna tematyka finansowa, z pewnością znajdziesz swój kawałek i ulubionego podcastera.

15 najlepszych podcastów finansowych

Tworząc zestawienie, przejrzeliśmy szereg podcastów na różnych platformach. Od bardzo popularnych do tych o niewielkich zasięgach. Kierowaliśmy się treścią, przekazem oraz praktycznością w użyciu.

Zestawienie zostało ułożone alfabetycznie. Każdy z podcastów jest równie atrakcyjny dla słuchaczy.

1. 21% rocznie

21% rocznie podcast

Autorami podcastu są Rafał Irzyński i Paweł Biedrzycki. Co wyróżnia ten podcast? Tematyka inwestycyjna. To ona jest tematem przewodnim. Inwestycje w akcje, ale też kryptowaluty. Dogłębnie i w prosty sposób.

To w tym podcaście znajdziesz skuteczne strategie inwestycyjne. Giełda od kuchni, sporo o Forex i wreszcie wirtualny pieniądz. Poza tym również wpływ tego co się dzieje na świecie na nasze finanse. Jest też sporo o branży energetycznej i biznesach z różnych branż.

Autorzy podcastu zapraszają także ciekawych gości. Inspirujących, doświadczonych w różnych obszarach gospodarki i finansów ludzi.

Średnio podcast trwa 50-60 minut. Jest więc czego słuchać. Wszystkie podcasty znajdziesz pod tym adresem: spreaker.com

2. Ekonomicznie

ekonomicznie podcast

Słuchowisko prowadzą dwie znane osobowości ze świata mediów. Kto nie zna tych nazwisk: Kuźniar i Hirsch? Jarosław Kuźniar to znany dziennikarz telewizyjny, radiowy, przedsiębiorca, felietonista. Rafał Hirsch to dziennikarz ekonomiczny, znany z popularnych stacji telewizyjnych, portali internetowych oraz czasopism.

Połączenie takich nazwisk w podcaście Ekonomicznie to gwarantowana jakość, lekkość i przyjemność słuchania. Profesjonalne, dziennikarskie zacięcie, ogromne doświadczenie i trudne tematy podane w przyjemnej formie. Dziennikarze mówią o finansowej, biznesowej, gospodarczej rzeczywistości, która dzieje się tu i teraz. Poruszają również tematy związane z inwestowaniem.

To co wyróżnia Ekonomicznie pośród innych podcastów to skupienie na analizie aktualnych wydarzeń i ich wpływie na finanse Polaków. Poruszane są też liczne, ciekawe tematy poboczne związane z finansami.

Średnio podcasty trwają 25 minut. Znanych dziennikarzy posłuchasz pod tym adresem: voicehouse.co

3. Finanse Bardzo Osobiste

finanse bardzo osobiste podcast

Twórca popularnego bloga Finanse Bardzo Osobiste ma również swój podcast. Porusza w nim tematy bieżące, związane z finansami oraz zachęca do rozsądnego podejścia do pieniędzy. Przede wszystkim do dbania o finanse, opartego na trzech filarach: kontrola wydatków, wzrost zarobków i inwestycja nadwyżek.

Marcin Iwuć jest ekonomistą i człowiekiem wolnym od kredytów, za to z poduszką finansową i konkretnymi inwestycjami. O finansach mówi w prosty sposób. Podpowiada w co opłaca się inwestować i od czego zacząć.

Często w podcastach rozmawia z ciekawymi ludźmi, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i sposobami na finanse. To podcast, na którym znajdziesz coś na temat oszczędzania na każdym etapie życie, o zabezpieczeniu na emeryturę, ale też o zwiększaniu zarobków. Przede wszystkim to jednak inwestycje, począwszy od złota po ETF-y.

Podcasty trwają średnio 30-40 minut. Marcina Iwucia posłuchasz pod tym adresem: marciniwuc.com

4. Finanse Kobiet

finanse kobiet podcast

Za tym blogiem stoi Diana, absolwentka nauk o pieniądzach (zarządzanie, finanse i rachunkowość).  Ceni oszczędności, dlatego dzieli się wszelkimi sposobami na oszczędzanie. To co wyróżnia podcast Diany spośród innych, to sporo patentów na oszczędności w krótkim czasie.

Pieniądz jest kobietą to hasło, które pozostaje w głowie po poznaniu autorki podcastu. Nie chodzi jednak tylko o wydawanie pieniędzy, a oszczędzanie i świadome budowanie swojego finansowego spokoju.

Autorka podcastu podpowiada od czego zacząć oszczędzanie, jak osiągnąć cel, a nawet w jaki sposób w tydzień poprawić swój stan posiadania. Patenty są proste, ale konieczna jest konsekwencja.

Poza oszczędzaniem porusza również kwestie gospodarcze, społeczne i inne, które wpływają na sytuację finansową Polaków.

Jej podcasty trwają średnio 15 minut. Są szybką pigułką wiedzy. Posłuchasz ich pod tym adresem: pieniadzjestkobieta.pl

5. Finansowe opowieści

finansowe opowiesci podcast

Bardzo praktyczne opowieści dla każdego człowieka, który zamierza inwestować. Informacje podane jak na tacy w przystępny sposób i krok po kroku jak zbudować strategię inwestycyjną. W każdą środę posłuchasz podcastu w najpopularniejszych aplikacjach, na YT jest w czwartek.

Autorem programu jest Artur Radomski. Podcast skupia się głównie na inwestycjach giełdowych. Poza tym na finansach osobistych.

Średnio odcinki trwają 15 minut. Znajdziesz je pod tym adresem: finansowa.tv

6. Finanse po godzinach

finanse po godzinach podcast

To nieco inny typ podcastu niż pozostałe. Autorami są Paweł Sadowski i Wojciech Kiermacz. Co ciekawe podcast jest tworzony dla NN Investment Partners Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Powstaje na bazie wiedzy i doświadczenia.

Czym się różni od innych? Nie jest to typowy podcast, na którym posłuchasz o wielu różnych rzeczach związanych z inwestowaniem. Tu otrzymasz konkretny, cotygodniowy zestaw informacji z rynków. Co się dzieje na świecie? Jak to wpływa na portfele? Czego można się spodziewać? W co inwestować? Jak się ma giełda? Jeśli jesteś zaciekawiony, to co tydzień otrzymasz kompaktowy zestaw informacji.

Średnio odcinek trwa 5 minut. Jest to dobrze spędzone 5 minut, które znajdziesz pod tym adresem: podcasts.apple.com

7. Finansowe Sensacja Tygodnia

finansowe sensacja tygodnia podcast

Zróżnicowany podcast o finansach, ekonomii i gospodarce. Tworzony przez ekspertów finansowych. O rzeczach ważnych mówią w prosty sposób, podsuwając sposoby na to, jak dbać o finanse.

Finansowe sensacje tygodnia to w dużej mierze wydarzenia, które mają wpływ na portfele Polaków. Tematy zależą od tego co się dzieje na świecie. Są też odcinki o finansach osobistych, ubezpieczeniach, zmieniającym się prawie.

Jeśli chcesz być na bieżąco, to Finansowe Sensacje niekoniecznie są sensacją, ale z pewnością przydatną dawką informacji. Zdarza się, że odcinki są częściej niż raz w tygodniu.

Odcinki średnio trwają 40 minut. Są też krótsze, kilkuminutowe. Wszystkie odcinki znajdziesz pod tym adresem: anchor.fm

8. Inwestomat

inwestomat podcast

Za Inwestomat, zarówno blogiem jak i podcastem, stoi młody człowiek, z ambitnym planem osiągnięcia całkowitej wolności od pracy przed 40. życia. Mateusz Samołyk, bo tak nazywa się autor podcastu, nie jest finansistą. To zdecydowanie wyróżnia ten podcast finansowy od innych.

Za to autor od dawna interesuje się inwestowaniem i zajmuje się nim. Zaczynał od giełdy. Później doszły kolejne inwestycje. Mówi o inwestycjach w sposób prosty, a przy tym z perspektywy własnych doświadczeń, a nie wykształcenia. Warto zajrzeć, bo autor ma nie tylko ambitne plany na swoje życie, ale mnóstwo cennych informacji dla każdego, kto chce inwestować.

Często porusza trudne tematy związane z inwestowaniem, a może nawet nie tyle trudne, co w Polsce mało popularne inwestycje w ETF-y. Sporo czasu poświęca również inwestycjom w akcje i budowaniu portfela inwestycyjnego.

Średnio odcinki trwają 40-50 minut. Adresy do platform, na których posłuchasz odcinków znajdziesz pod tym linkiem: inwestomat.eu

9. Inwestowanie w mieszkanie

inwestowanie w mieszkanie podcast

Czy faktycznie można leżeć i odpoczywać, podczas gdy wynajęte mieszkania same na nas pracują? Autorzy podcastu pokazują jasne i ciemne strony kupowania mieszkań na wynajem. Kolejna kwestia to kupowanie tanich mieszkań, remont i sprzedaż po zdecydowanie wyższej kwocie.

Rzucili etaty i zaczęli żyć z wynajmu. Dziś pokazują, jakich błędów nie popełniać. Co można zrobić, by później nie zrobiło się nerwowo. W podcastach omawiane są plusy i minusy, ale też rozwiązania dla tych minusów.

Ten podcast ukierunkowany jest na rynek mieszkaniowy i tym wyróżnia się spośród innych. Mieszkania na wynajem to coraz popularniejsza inwestycja. Podcast to polecana lektura dla każdego, kto chce zarabiać w ten sposób. Zwłaszcza że autorzy nie tylko dzielą się swoim doświadczeniem, ale też rozmawiają z doświadczonymi na rynku mieszkaniowym ekspertami.

Odcinki trwają średnio godzinę. Znajdziesz je pod tym adresem: zainwestowani.pl

10. Kryptowaluty wieczorową porą

kryptowaluty wieczorową porą podcast

Wirtualna waluta bez tajemnic? Koniecznie zajrzyj do podcastu Kryptowaluty Wieczorową Porą. Ten podcast to głównie rynek krypto, ale nie tylko. Również tradycyjny, bo on ma niemały wpływ na to, co dzieje się z kryptowalutami.

Autor podcastu w przyjemny i prosty sposób tłumaczy zawisłości wirtualnej waluty. Jeśli jesteś zainteresowany tematyką inwestowania w kryptowaluty, to koniecznie posłuchaj podcastu.

Szukasz aktualnych kursów kryptowalut na żywo? Sprawdź w naszej tabeli.

Kursy kryptowalut na żywo

Jest nie tylko o tym, jak inwestować, ale również o tym, jak bezpiecznie poruszać się po technologii blockchain. Są też rozmowy z ludźmi, którzy ten rynek znają od podszewki.

Podcasty trwają średnio 40-50 minut. Są też bardzo krótkie, dosłownie kilka minut i bardzo długie ponadgodzinne. Platformy,  na których dostępne są odcinki, znajdziesz pod tym adresem: kryptowalutywieczorowapora.pl

11. Mała Wielka Firma

mała wielka firma podcast

Za tym podcastem stoi Marek Jankowski. To jeden z najstarszych podcastów finansowo-biznesowych. Wyróżnia się na tle innych tematyką, a dokładnie podejściem do prowadzenia własnego biznesu. Marek Jankowski daje wręcz gotowe pomysły na rozwój firmy.

Autor rozmawia z różnymi osobami. Wśród gości są znani przedsiębiorcy, którzy sami napisali swój sukces. Tematyka dotyczy budowania wizerunku, zwiększania dochodów firmy, inwestowania nadwyżek. A wszystkie rozmowy toczą się w poniedziałkowy poranek.

Podcast skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorców. Usłyszysz w nim bardzo wiele praktycznych wskazówek, jak osiągnąć sukces jako przedsiębiorca. Bo jak się okazuje, nawet w trudnych czasach, są sposoby na to, by utrzymać się na fali!

Odcinki trwają średnio 40-50 minut. Z Markiem Jankowskim i jego gośćmi spotkasz się pod tym adresem: malawielkafirma.pl

12. Nic za darmo

nic za darmo podcast

Autorem podcastu jest popularny bloger Tomek Jaroszek. Kiedyś rzucił etat, by założyć firmę i dzielić się finansową wiedzą. Dziś należy do czołówki najlepszych podcasterów finansowych. Audycja jest w każdy wtorek z samego rana, na różnych platformach.

Tomek Jaroszek mówi bardzo obszernie o różnych zagadnieniach finansowych. Są finanse osobiste, jest własny biznes, jest gospodarka i inwestycje. To co wyróżnia ten podcast, to dodatek o rozwoju osobistym.

Autor rozmawia ze swoimi gośćmi na trudne tematy, ale w prosty sposób, tłumacząc zawiłości ekonomii.  W tym podcaście można znaleźć sporo odniesień do psychologii w zarządzaniu pieniędzmi. Co z pewnością przypadnie do gustu osobom, które emocjonalnie podchodzą do finansów.

Średnio odcinek trwa 30-40 minut. Wszystkie odcinki pod adresem: doradca.tv

13. Po ludzku o pieniądzach

po ludzku o pieniądzach podcast

Za podcastem stoi Radosław Budnicki. Prowadzi go dla Generali Investments. Autor ma również swój równie popularny podcast Lepiej teraz. Radosław Budnicki rozmawia z inspirującymi ludźmi, którzy o inwestowaniu i pieniądzach wiedzą, jeśli nie wszystko, to prawie wszystko.

Pieniądze mają służyć człowiekowi, a nie człowiek pieniądzom. Jeśli chcesz być wolnym finansowo człowiekiem, to pora posłuchać rozmów Radosława Budnickiego. Podcasty są o takich zwykłych rzeczach, jak nałogi, które pożerają pieniądze. Również o inwestycjach na egzotycznych rynkach, w surowce i w inne instrumenty.

Tematyka jest bardzo zróżnicowana i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jest również o aktualnych wydarzeniach mających wpływ na portfele. Poza tym pojawia się ekonomia behawioralna, co jest rzadkością w podcastach finansowych i to wyróżnia ten podcast.

Podcasty trwają średnio 30 minut, ale są też bardzo długie, które trwają 1,5 godziny. Znajdziesz je pod tym adresem: generali-investments.pl

14. Praktycznie o pieniądzach

praktycznie o pieniądzach podcast

Jest to bogaty w odcinki podcast Damiana Olszewskiego. To ekspert finansowy telewizyjny i radiowy oraz oczywiście internetowy. Autor podcastu prowadzi blog o tym samym tytule. Czym się wyróżnia spośród innych? Przede wszystkim bardzo zróżnicowaną tematyką.

W podcaście Praktycznie o pieniądzach można znaleźć odcinki o zarabianiu, inwestowaniu, sytuacji gospodarczej, a nawet największej platformie aukcyjnej w Polsce. Damian Olszewski ma też odcinki z gośćmi, ludźmi znanymi i mniej znanymi, ale doświadczonymi w obszarze finansów i nie tylko.

Autor pokazuje w jaki sposób czynniki zewnętrzne wpływają na nasze pieniądze. I udowadnia, że w czasach kryzysu również można się wzbogacić. Jak? Zajrzyj na jego podcast.

Średnio odcinki trwają 15 minut. Znajdziesz je pod tym adresem: spotify.com

15. Sposób na finanse

sposób na finanse podcast

To nie tylko podcast o takim tytule, ale również blog. Autor prowadzi słuchacza po pokrętnych ścieżkach domowych finansów. Ten podcast wyróżnia się na tle innych poruszaniem prozaicznych kwestii dla każdego, jak oszczędzanie na zwykłych, codziennych rzeczach.

Autor zajmuje się głównie tematyką finansów domowych. To właśnie w tym podcaście znajdziesz odpowiedzi na pytania: czy warto ubezpieczyć mieszkanie, jak opanować domowy budżet, jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Jest też o dzieciach, dodatkach na dzieci, na co przeznaczać 500+ i też o tym, czy warto się zadłużać. Autor podcastu porusza kwestie dotyczące większości ludzi, rodzin w Polsce. Dlatego, jeśli zastanawiasz się jak zacząć oszczędzać, koniecznie zajrzyj i posłuchaj.

Odcinki trwają średnio od kilku do kilkunastu minut. Znajdziesz je pod tym adresem: sposobnafinanse.pl

Twoje finanse są w Twoich rękach

Podpowiadamy, kogo warto słuchać, ale reszta należy do Ciebie. Staraliśmy się wybrać najciekawszych podcasterów, którzy nagrywają w różnych obszarach finansów. Po to, abyś mógł zająć się finansami domowymi, rozwojem firmy i rozwojem osobistym. A gdy już będziesz mieć nadwyżki, to z pewnością po przesłuchaniu tych podcastów, wiesz co z nimi zrobić!

Słuchanie podcastów zmobilizowało Cię do zainteresowania się inwestycjami? Zacznij od naszego poradnika!

Więcej o inwestowaniu

Lubisz któryś z wymienionych podcastów? A może Twój faworyt nie został wymieniony? Podziel się z nami w komentarzu swoimi ulubionymi podcastami finansowymi.

Czy ten artykuł był przydatny?

0 z 1 użytkowników uważa ten tekst za pomocny

Grzegorz Pietruczuk zarządza stroną Financer.com Polska od 2016 roku. Specjalizuje się w tematach związanych z pożyczkami i kryptowalutami. W trakcie swojej kariery napisał ponad 300 artykułów, związanych z produktami finansowymi - od ubezpieczeń po kredyty hipoteczne.

Udostępnij na
Read Icon 2600 osób przeczytało

Przejrzyj nasze tematy

Korzystając z Financer.com robisz różnicę.  Dowiedz się więcej