Handel kryptowalutami ma wiele wspólnego z zaawansowanymi technologiami i być może dlatego inwestorzy zachowują rezerwę względem lokowania posiadanego kapitału w krypto. Z tego tekstu dowiesz się, jak zacząć inwestycje w kryptowaluty i z jakim ryzykiem się to wiąże.
Kryptowaluty dla początkujących – czym one są?
Kryptowaluty to waluty cyfrowe, bez fizycznego odpowiednika. Mają zastosowanie w branży inwestycyjnej, ale nie tylko. Tworzą je systemy kodów i łańcuchów bloków, skąd wzięła się nazwa technologii blockchain (łańcucha bloków). Służą do realizacji transakcji różnego rodzaju. Błędem jest sprowadzanie ich wyłącznie do roli wirtualnych lub alternatywnych środków płatniczych, choć mają i takie zastosowanie.
Kryptowaluty opierają się na dziedzinie zwanej kryptografią. Umożliwiają bezpieczne przesyłanie i przechowywanie informacji dotyczących transakcji podejmowanych przez użytkowników łańcucha bloków.
Cechami charakterystycznymi kryptowalut są:
- Decentralizacja – nie ma jednej, centralnej instytucji, podmiotu czy jednostki zarządzającej nimi i wpływającej na ich wartość, a ich działanie oparte jest na zdecentralizowanej sieci komputerowej, w której uczestniczyć może wielu użytkowników.
- Anonimowość i prywatność – transakcje kryptowalutowe w większości przypadków są anonimowe, a użytkownicy zachowują prywatność swoich danych osobowych.
- Bezpośredniość dokonywania transakcji – dzięki kryptowalutom można dokonywać bezpośrednich transakcji pomiędzy użytkownikami bez potrzeby ingerowania w cały proces pośredników (m.in. banków).
- Bezpieczeństwo – transfery środków są chronione za pośrednictwem technologii blockchain, która zapewnia niezmienność zapisanych w blokach transakcji.
- Brak gwaranta wartości – w przeciwieństwie do tradycyjnych walut fiat kryptowaluty nie mają stabilnej, utrzymywanej przez gwaranta wartości, dlatego podlega ona dużym wahaniom w czasie.
- Brak ograniczeń geograficznych – można dokonywać przesłania pieniędzy na dowolną odległość bez potrzeby ponoszenia kosztów przewalutowania czy usługi bankowego transferu.
Porównanie najpopularniejszych kryptowalut, z cenami na żywo, kapitalizacją i więcej.
Najpopularniejszą kryptowalutą na świecie jest bitcoin, który pojawił się na rynku na początku 2009 roku za sprawą manifestu opublikowanego przez Satoshi Nakamoto. Co ciekawe, do dziś nie wiadomo, kto kryje się pod tym pseudonimem. Bitcoin BTC nazywany jest cyfrowym złotem i można powiedzieć, że „przetarł” szlaki na drodze do inwestycji kryptowalutowych. Jak je prowadzić i ograniczać ryzyko, które jest z tym związane?
Jak zacząć inwestować w kryptowaluty?
Rynek kryptowalutowy wciąż wzrasta, rozwija się i zwiększa wartość. Oszacowano, że w 2023 roku w skali światowej przekroczyła ona 1,8 bln dolarów amerykańskich.
Na rynku tym znajduje się kilkadziesiąt tysięcy różnych projektów, w które można inwestować. Z jednej strony to dobrze – inwestor ma szeroki wybór tego. Nadmiar możliwości prowadzi jednak do problemów z podjęciem decyzji, co właściwie kupować – zwłaszcza jeśli dopiero wkraczasz na rynek kryptowalut.
Jak zacząć traktować tę wirtualną walutę jak aktywa inwestycyjne? Trzeba przede wszystkim wybrać odpowiednie kryptowaluty do ulokowania w nich pieniędzy, a następnie otworzyć konto na giełdzie kryptowalutowej, która umożliwi inwestowanie.
Kryptowaluty – od czego zacząć?Jakie krypto warto wybrać?
Na rynku walut cyfrowych istnieją dziesiątki tysięcy kryptowalut, co utrudnia wytypowanie tych, w które warto zainwestować. Czy należy się przy tym skupiać wyłącznie na najbardziej znanych i najcenniejszych, czy może lepiej wybrać projekty niszowe?
Liderem rynku krytpowalutowego jest wspominany już Bitcoin, który od lat nie schodzi z pierwszych miejsc rankingów walut wirtualnych – pod względem popularności i wartości. Szacuje się, że stanowi około 50 proc. rynku. Drugim w kolejności jest ether (ETH), reprezentujący 20 proc. rynku.
Czy BTC i ETH to dobre kryptowaluty dla początkujących?
Są one najczęściej wybierane wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem w takie aktywa.
Pierwszą operację z wykorzystaniem Bitcoina przeprowadzono 21 stycznia 2009 roku. Satoshi Nakamoto przesłał swojemu koledze 100 bitcoinów, które dzisiaj są warte astronomiczną kwotę.
Bitcoin od czasu powstania zwiększał wartość, choć jego notowania na giełdach pozostają dość chwiejne. Nazywany jest cyfrowym złotem i jeśli chcesz zainwestować w kryptowaluty po raz pierwszy – zainteresuj się nim.
Jego obecna wartość (październik 2023 roku) wynosi około 27 256 USD. Wydaje się to bardzo wysoką ceną, ale najwyższa wartość, jaką osiągnął BTC, wynosiła 68 790 USD. To o ponad dwa razy więcej niż bieżąca stawka. Stąd też mówi się o dużych wahaniach cenowych tej kryptowaluty
Jak jest z ETH? Bieżąca cena ETH to ponad 1 550 USD, podczas gdy najwyższa historyczna wycena tej kryptowaluty wynosiła ponad 3 razy więcej – 4 891 USD.
ETH to właściwie Ether, który błędnie nazywany jest Ethereum. ETH to natywna kryptowaluta protokołu Ethereum służąca do opłacania kosztów przeprowadzanych transakcji.
Inwestorzy, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z kryptowalutami, nie widzą różnicy – chyba tylko w nazewnictwie, ale Ether nie jest równoznaczny z Ethereum, choć nawet na giełdach kryptowalutowych wycena dotyczy właśnie Ethereum.
Tymczasem jest to technologia budowania aplikacji i organizacji. Pozwala ona na przechowywanie aktywów, zawieranie transakcji czy komunikowanie się poszczególnych użytkowników, bez kontroli ze strony jednego, centralnego organu.
BTC i ETH, choć są najważniejszymi na obecnym rynku walut cyfrowych, to nie są to jedyne kryptowaluty, w jakie można inwestować. Jak zacząć traktować je jako inwestycję?
Najlepszymi kryptowalutami dla początkujących są te z najmniejszym ryzykiem straty, czyli o mniejszej zmienności, ale z potencjałem wzrostu – o ile ktoś chce inwestować długoterminowo. Do krótkich, szybkich transakcji, które mają w krótkim czasie przynieść zyski, nadają się kryptowaluty o większych wahaniach cenowych.
Na początek sprawdzić się mogą:
- Bitcoin BTC – który jest odporny na wahania cenowe bardziej od pozostałych kryptowalut.
- Ether ETH – wiodący altcoin, a zarazem jedna z najbardziej popularnych walut wirtualnych.
- Ripple XRP – otwarty system płatniczy, który powstał dla ułatwienia płatności międzynarodowych. Jest wysoce użyteczny i wysoki potencjał wzrostu.
- Cardano ADA – działa w technologii blockchain Ouroboros, przyjaznej dla środowiska, a celem projektu jest platforma dla smart kontraktów. Cardano cechują niskie opłaty i szybkość potwierdzania transakcji, a zarazem szanse na wzrosty w przyszłości.
- Shiba Inu SHIB – kryptowaluta ta była żartem, ale stała się całkiem poważnym aktywem inwestycyjnym.
Kryptowaluty – jak zacząć inwestowanie?
W sieci działa wiele platform handlowych, giełd kryptowalutowych i brokerów, którzy pozwalają na rozpoczęcie przygody z inwestowaniem w waluty wirtualne.
Pamiętając jednak o tym, że mamy do czynienia z rynkiem zdecentralizowanym, który nie jest kontrolowany przez żadną instytucję finansową, warto najpierw zapoznać się z opiniami na temat pośredników, który umożliwiają rozpoczęcie inwestowania.
Do najbardziej popularnych giełd kryptowalutowych zalicza się m.in. Binance czy Kanga Exchange i Coinbase. Brokerzy pozwalający na inwestowanie w waluty wirtualne to, np. AvaTrade czy XTB. Oprócz tego są też kantory i bitomaty.
Sprawdź nasze porównanie platform do handlu kryptowalutami.
Przy inwestowaniu w kryptowaluty za pośrednictwem giełdy lub brokera potrzebne będzie konto użytkownika. Trzeba się zarejestrować, zweryfikować tożsamość, a następnie wpłacić środki pozwalające w późniejszym czasie na kupno wybranych walut cyfrowych.
Ponadto do rozpoczęcia aktywności na rynku, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, potrzebny będzie portfel kryptowalutowy. Może być to aplikacja mobilna, np. Trust Wallet, lub konto w obrębie giełdy, co jednak nie jest tak bezpiecznym rozwiązaniem jak niezależny portfel kryptowalutowy.
Jak zacząć inwestowanie w kryptowaluty
W praktyce początkujący powinni wykonać kilka kroków. Mogą inwestować, np. za pośrednictwem giełdy krytpowalutowej. Jak inwestować w kryptowaluty?
Kroki
Wybór giełdy do zakupu i prowadzenia obrotu kryptowalutami
W sieci nie brakuje podmiotów zajmujących się pośrednictwem w handlu wirtualną walutą, dlatego ważne jest, aby wybrać taką platformę, która ma ugruntowaną pozycję i cieszy się renomą. Będą to, np. Zonda Crypto, Binance, Coinbase, Kraken. Dla początkujących trafionym rozwiązaniem może być Zonda, głównie z uwagi na to, że można tu kupić bitcoiny za złotówki.
Założenie i weryfikacja konta użytkownika
Obowiązkowo trzeba zarejestrować konto na giełdzie kryptowalutowej, co wymaga zwykle wypełnienie formularza elektronicznego. Po przejściu weryfikacji tożsamości inwestor może już handlować kryptowalutami.
Wpłacenie pieniędzy na konto użytkownika
Można zacząć inwestowanie nawet przy niskiej puli środków przeznaczonych na ten cel. Próg wejścia nie istnieje, chyba że wymaga go giełda.
Złożenie zlecenia na kupno wybranych kryptowalut
Po wpłacie środków na konto na giełdzie krypto, można złożyć pierwsze zamówienie. Zlecenie wymaga wypełnienia formularza z podaniem nazwy pożądanej kryptowaluty i jej symbolu oraz ilości, jaką chce się kupić. Można składać zlecenia po cenie rynkowej lub ustanawiać oczekujące po ustalonej kwocie.
Po zakupie kryptowalut można pozostawić je w portfelu wirtualnym w obrębie giełdy lub platformy inwestycyjnej. Nie jest to jednak zalecana opcja, z uwagi na częste ataki hakerów na giełdy krypto i kradzieże kryptowalut w takim trybie.
Co prawda przy transferze walut wirtualnych na zewnątrz, do portfela pozagiełdowego, płaci się opłatę sieciową, ale jest to bezpieczniejsza opcja.
Można założyć sobie w celu trzymania kryptowalut portfel mobilny, przeglądarkowy lub desktopowy. Oprócz tego da się przenieść kryptowaluty do portfela sprzętowego, tzw. hardware wallet, co wymaga zainwestowania w narzędzie fizyczne.
Zestawienie polecanych portfeli sprzętowych:
Początkujący inwestorzy powinni poszerzać swoją wiedzę, aby wiedzieć, kiedy jest najlepszy czas na zakup lub sprzedaż. Jak zacząć z kryptowalutami?
Jest to właściwie dość proste zadanie i nie trzeba dysponować bardzo wysokim kapitałem, aby móc to zrobić. Natomiast trzeba nieustannie obserwować rynek.