Ranking kart kredytowych Sierpień 2024

Napisane przez:  Grzegorz Pietruczuk
|
Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca, 2024

Nasz ranking najlepszych kart kredytowych dostępnych na polskim rynku w 2024 roku.

Ranking kart kredytowych - jak wybrać najlepszą pożyczkę w formie plastiku?

Najważniejsze elementy oferty to:

  • Okres bezodsetkowy.
  • Roczna/miesięczna opłata za kartę.
  • Oprocentowanie karty.
  • Opłaty za usługi dodatkowe (np. wypłata gotówki z bankomatu).
  • Korzyści z karty (np. programy lojalnościowe, rabaty).

Czemu warto porównywać oferty na Financer.pl?

Porównujesz całkowicie za darmo
Porównujesz całkowicie za darmo
Otrzymujesz wynik natychmiast
Otrzymujesz wynik natychmiast
Sprawdzasz opinie innych pożyczkobiorców
Sprawdzasz opinie innych pożyczkobiorców
Znajdujesz najtańsze i najlepiej oceniane oferty
Znajdujesz najtańsze i najlepiej oceniane oferty

Media o Financer.com

money-logo
business-insider-logo
forbes-logo
globo-logo
entrepreneur-logo
dagens-industri-logo.svg

Najlepsze karty kredytowe - czyli jakie?

W celu ułatwienia wyboru, przygotowaliśmy ranking kart kredytowych 2023, biorąc pod uwagę różne parametry. Tak, by każdy znalazł idealne wsparcie finansowe dla siebie.

Najlepsze karty kredytowe to te, które nie pociągają za sobą dużych kosztów przy aktywnym użytkowaniu. Karta kredytowa jest dobrym rozwiązaniem, gdy faktycznie zamierzasz z niej korzystać, wtedy w części banków jest możliwość ominięcia opłat za kartę.

Kolejna kwestia to okres bezodsetkowy i Twoje dochody. Jeśli zmieścisz się ze spłatą w okresie bez naliczania odsetek, pieniądze z karty będą tanią pożyczką.

Darmowe karty kredytowe

Niektóre z banków maja w swojej ofercie opcję darmowej karty kredytowej. Jako klient musisz mieć jednak na uwadze, że samo wydanie karty kredytowej może kosztować kilkadziesiąt złotych.

Aby maksymalnie zredukować koszty użytkowania karty kredytowej, pamiętaj by:

  • spłacać zadłużenie na karcie kredytowej w teminie (z uwzględnieniem okresu bezodsetkowego)

  • korzystać z karty regularnie (płatności, przelewy, wpłata wynagrodzenia - w zależności od wymagań banku)

  • gdy nie potrzebujesz, nie wypłacaj pieniędzy z bankomatów (szczególnie innych niż banku, z którym masz kartę)

FAQ - Ranking kart kredytowych

Ranking kart kredytowych - od jakiego wieku oferty?

Z produktów bankowych, które wiążą się z pożyczeniem gotówki mogą korzystać osoby pełnoletnie, posiadające zdolność do czynności prawnych. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by 18-latek otrzymał kartę kredytową natomiast musi spełnić jeszcze inne wymagania stawiane przez bank.

Jakie warunki stawiają banki,  by dostać kartę kredytową?

Najważniejszy jest dochód i historia kredytowa w BIK. Karta kredytowa to pożyczka odnawialna pod postacią plastiku. Bank, jak w przypadku każdego kredytu, ocenia zdolność kredytową klienta. Aby otrzymać kartę należy mieć stały, regularny dochód. Wymagany minimalny okres zatrudnienia to najczęściej 3 miesiące dla etatowców, rok dla pracujących na zleceniu. Najdłużej na kartę czekają przedsiębiorcy - wymagany okres to często 2 lata.

Co to jest okres bezodsetkowy?

Ranking kart kredytowych ujmuje długość okresu bezodsetkowego. Jest to czas na spłatę zaciągniętej z karty pożyczki, w którym bank nie nalicza odsetek. Najczęściej mieści się on w przedziale 50-60 dni. Jeśli spłacisz zadłużenie przed końcem tego okresu, pożyczka nie będzie pociągać za sobą kosztów. Natomiast gdy się spóźnisz, to bank prześle informację z określoną, minimalną kwotą, którą należy regulować każdego miesiąca.

Jakie są opłaty za wydanie i obsługę karty?

W odróżnieniu do karty debetowej, która zazwyczaj wydawana jest za darmo, przy karcie kredytowej najczęściej spotkasz się z opłatą za jej wydanie. Poza tym banki pobierają opłatę za użytkowanie karty- jest to opłata roczna bądź też miesięczna. Dobra wiadomość jest taka, że w części banków można ominąć opłatę za kartę kredytową, gdy aktywnie z niej korzystasz. Najczęściej banki określają minimalną kwotę płatności kartą, która zwalnia z opłaty miesięcznej/rocznej. Sprawdź nasz ranking kart kredytowych- w nielicznych bankach nie jest pobierana opłata za kartę.

Jakie profity wiążą się z kartą kredytową?

Oprócz tego, że jest zabezpieczeniem, gdy konto świeci pustkami, karta kredytowa może przynosić korzyści. Zwrot za wydatki, uczestnictwo w programach lojalnościowych, dostęp do rabatów i promocji to propozycje, które pojawiają się wraz z kartami. To są najlepsze karty kredytowe, bo oprócz pożyczki od banku, dodatkowo zyskujesz.

Czy spłatę karty kredytowej można rozłożyć na raty?

Jest to raczej standardowa procedura w bankach. Zadłużenie wynikające z karty kredytowej można rozłożyć na raty, takie same jak w przypadku kredytu. Sprawdź nasz ranking kart kredytowych 2023, który bank oferuje najniższe RRSO.

Najlepsze karty kredytowe - co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Istotne elementy oferty to opłaty za kartę, limit (możliwość zwiększenia i opłaty za tą usługę), sposoby płatności (czy można płacić telefonem), korzyści z karty oraz długość okresu bezodsetkowego. Najlepsze karty kredytowe znajdziesz w naszym rankingu.

O czym pamiętać, korzystając z kart kredytowych?
  • całe zadłużenie należy zwrócić w określonym terminie. Po okresie bezodsetkowym (różny w zależności od banku/ rodzaju karty) bank nalicza odsetki, a spłacając jedynie kwotę minimalną, wchodzisz w drogi kredyt. Jeśli nie jesteś w stanie spłacać karty w okresie bezgotówkowym, lepszym rozwiązaniem będzie zwykły kredyt;
  • karta kredytowa została stworzona z myślą o transakcjach bezgotówkowych, dlatego za każde pobranie pieniędzy z bankomatu, zapłacisz prowizję. Jest ona ujmowana jako procent wypłacanej kwoty bądź jako konkretna stawka;
  • kosztowne jest korzystanie z karty kredytowej za granicą, gdy karta wydana jest do konta w złotówkach, a płacimy przykładowo w euro. Koszt podwójnego przewalutowania zwala z nóg, dlatego wówczas już lepiej wybrać pieniądze z bankomatu w Polsce;
  • z karty kredytowej powinno się korzystać wyłącznie, gdy jest taka konieczność, nie zaś gdy mamy ochotę zrobić większe zakupy. To są pieniądze banku, a tym samym dług, który trzeba będzie spłacić.
Dla kogo karta kredytowa?

Karta kredytowa będzie dobrym rozwiązaniem, gdy:

  • od czasu do czasu Twoja płynność finansowa jest zachwiana i potrzebujesz wsparcia w postaci dodatkowej gotówki;
  • masz stały dochód, który umożliwi spłatę całości zadłużenia w okresie bezodsetkowym;
  • kontrolujesz na bieżąco budżet domowy;
  • robisz zakupy bezgotówkowo, online
  • potrzebujesz zastrzyku gotówki co jakiś czas, ale nie interesuje Cię tani kredyt, składanie wniosków, formalności;
  • chcesz zabezpieczyć się na czarną godzinę, zyskując dostęp do dodatkowych środków.

Czy ten artykuł był przydatny?

Bądź pierwszą osobą, która podzieliła się opinią

Jak możemy ulepszyć ten tekst? Twoja opinia jest prywatna.

Korzystając z Financer.com robisz różnicę.  Dowiedz się więcej