Kredyty bankowe - co musisz wiedzieć

Napisane przez:  Anna Maria Świątecka
|
Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca, 2024

Szukasz informacji o kredytach bankowych? Sprawdź nasze zestawienie najbardziej istotnych informacji poniżej.

Cechy charakterystyczne kredytu bankowego

  • Umowa kredytowa musi być zawarta w wersji papierowej (może być podpisana elektronicznie, przez zatwierdzenie jej w bankowości internetowej, ale i tak otrzymasz również wersję papierową). W przypadku pożyczki, umowa konieczna jest powyżej kwoty 1000 zł.
  • Kredyty bankowe dzielą się ze względu na przeznaczanie (czyli cel), walutę, okres kredytowania, rodzaj zabezpieczenia, sposób dopełniania formalności. W ostatnim czasie popularnością cieszą się kredyty bankowe online.
  • Kredyt w banku dostępny jest dla osób, które posiadają zdolność kredytową, czyli między innymi mają odpowiednie dochody pochodzące z określonych przez bank źródeł oraz nie widnieją w bazach dłużników.
  • O kredyt bankowy może wnioskować osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.
  • Oferty różnią się wysokością oprocentowania, prowizją, opłatami dodatkowymi wynikającymi z nabycia dodatkowych produktów banku. Dużą pomocą w wyborze najtańszej, najlepszej oferty, jest ranking kredytów bankowych.

Jak działa porównywarka kredytów bankowych na stronie Financer.pl?

Financer.pl  porównuje kredyty bankowe dla Ciebie - Porównaj i znajdź ofertę kredytu, jaki Ci odpowiada

Jak działa porównywarka kredytów bankowych na stronie Financer.pl?
1
Wybierz kwotę kredytu

Wybierz kwotę kredytu bankowego, w zależności od Twoich potrzeb

2
Porównaj ofertę kredytów bankowych

Porównaj oprocentowanie i warunki kredytu

3
Wybierz najlepszą kredytów bankowych

Wybierz najlepszą ofertę kredytu, który odpowiada Twoim potrzebom

4
Pieniądze na Twoim koncie nawet w 15 minut

Wypełnij wniosek o kredyt, a otrzymasz natychmiastowy przelew na swoje konto nawet w 15 minut.

Czemu warto porównywać oferty na Financer.pl?

Porównujesz całkowicie za darmo
Porównujesz całkowicie za darmo
Otrzymujesz wynik natychmiast
Otrzymujesz wynik natychmiast
Sprawdzasz opinie innych pożyczkobiorców
Sprawdzasz opinie innych pożyczkobiorców
Znajdujesz najtańsze i najlepiej oceniane oferty
Znajdujesz najtańsze i najlepiej oceniane oferty

Media o Financer.com

money-logo
business-insider-logo
forbes-logo
globo-logo
entrepreneur-logo
dagens-industri-logo.svg

Jakie formalności przy kredytach bankowych online?

Obecnie banki przechodzą na zdalną obsługę klientów i coraz mniejsze znaczenie ma, czy jest się klientem banku, czy też nie. Można zauważyć, że stosowane są podobne procedury udzielania pożyczek jak na rynku pozabankowym. Klient, który nie posiada konta w banku, a stara się o kredyt, jest proszony o wykonanie przelewu weryfikacyjnego ze swojego rachunku. Spotkasz się też z kredytem na selfie.

Jeśli chcesz dostać kredyt w banku, w którym posiadasz rachunek z dostępem online, to pożyczka jest na wyciągnięcie ręki. Najczęściej wystarczy zalogować się na konto i złożyć wniosek.

Inna opcja to aplikacja banku, przez którą również w większości można złożyć wniosek o kredyt gotówkowy, limit w koncie czy kartę kredytową. Ta ostatnia może być bardzo szybko dostępna i aktywna w aplikacji – zatem nie musisz czekać na plastikową wersję, by z niej korzystać.

Jak wybrać kredyt w banku?

Najważniejsze elementy oferty to:

  • oprocentowanie: stałe czy zmienne (to drugie wpłynie na wysokość raty w przyszłości, może być niższa, ale może być też wyższa),
  • prowizja,
  • opłaty dodatkowe.

Koniecznie przejrzyj nasz aktualny ranking kredytów gotówkowych. Dzięki temu nie przegapisz najlepszych ofert na rynku.

Jeśli ma to być kredyt bankowy online, warto sprawdzić jeszcze kilka kwestii. Przede wszystkim:

  • czy wszystkie formalności załatwisz bez wychodzenia z domu – część banków umożliwia jedynie wypełnienie wniosku online,
  • jakie dokumenty należy przesłać, gdy nie jesteś klientem banku,
  • czy konieczne jest otwarcie rachunku, jeśli nie masz w tym banku konta,
  • jakie warunki należy spełnić, jeśli jest to kredyt bankowy online na warunkach promocyjnych – czy konieczne jest założenie konta, ubezpieczenie, inne dodatkowe produkty.

FAQ - Kredyt bankowy

Gdzie znajdę kredyt bankowy online?

Sytuacja związana z pandemią przyczyniła się do rozszerzenia oferty kredytów online. Obecnie oferowane są przez wiele banków. Zarówno dla klientów banku, czyli posiadających rachunek, jak i dla nowych klientów. Oferty pożyczek gotówkowych online znajdziesz w naszej porównywarce.

Jakie oprocentowanie przy kredycie bankowym jest lepsze, stałe czy zmienne?

W ofercie banków znajdziesz zarówno kredyty z oprocentowaniem stałym jak i zmiennym. Każda z tych opcji ma swoje zalety. Przy stałym oprocentowaniu rata nie ulegnie zmianie. Natomiast przy zmiennym może być niższa w przyszłości, ale może być też wyższa.

Czy każdy kredyt w banku wiąże się z zaświadczeniem od pracodawcy?

Każdy bank działa według własnych zasad. Dokumenty potwierdzające dochód nie zawsze są wymagane. Jeśli jesteś klientem banku, masz dobrą historię kredytową, a konto zasilane jest regularnymi wpływami, pożyczkę gotówkową możesz otrzymać bez zaświadczeń. Na stronie każdego banku znajdziesz informacje o wymaganych dokumentach.

Czy ubezpieczenie przy kredycie bankowym jest konieczne?

Z ubezpieczeniem od utraty pracy bądź NNW często spotkamy się również przy kredytach gotówkowych. Natomiast nie są one obowiązkowe. Mogą wpływać na wysokość prowizji, oprocentowania, ale też na decyzje o przyznaniu pożyczki.

Czy mogę odstąpić od umowy kredytu bankowego?

Każdy klient, który rozmyśli się w sprawie otrzymanego kredytu bankowego, może od niego odstąpić. Nie ma znaczenia powód takiej decyzji. Może być to lepsza oferta w innym banku bądź przypływ gotówki z innego źródła, bądź problem, który wymagał nakładów finansowych, rozwiązał się w inny sposób.

Istotny jest czas złożenia rezygnacji z kredytu. Bez względu na to, czy jest to kredyt bankowy online, czy umowa podpisana w placówce, każdy klient ma 14 dni na odstąpienie od kredytu. Czas biegnie od dnia podpisania umowy.

Pieniądze z kredytu należy oddać do banku w terminie nie dłuższym niż 30 dni od złożenia rezygnacji, zaznaczając, że za każdy dzień, w którym środki są w naszych rękach, naliczane są koszty.

Jeśli bank nie poinformował Cię o możliwości odstąpienia od umowy, możesz powołać się na art 45 ustawy o kredycie konsumenckim, spłacając go bez żadnych kosztów.

Jak wygląda wypłata kredytu bankowego?

Kredyty bankowe wypłacane są na różne sposoby, w zależności od rodzaju:

  • przelew na konto,
  • gotówka,
  • przelew na konta wierzycieli przy konsolidacji,
  • przelew na konto sprzedawcy – przy zakupach ratalnych, nieruchomości itd.
  • wypłacany w transzach przy budowie.

Najczęściej kredyty bankowe online wypłacane są na konto. Jeśli posiadasz rachunek w banku, w którym składasz wniosek o kredyt, pieniądze są bardzo szybko na koncie po otrzymaniu pozytywnej decyzji.

Gdy jest to inny bank, należy poczekać do kolejnego dnia roboczego. Jeśli przelew wyszedł rano, jest szansa, że pieniądze wpłyną w tym samym dniu.

Jakie dane są potrzebne do wypełnienia wniosku o kredyt bankowy?

Wniosek znajdziesz na stronie banku i w każdej placówce. Możesz go wypełnić samodzielnie bądź skorzystać z pomocy doradcy. I tu mamy dwie opcje: doradca w banku bądź na infolinii. Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, we wniosku należy podać dane, które najlepiej przygotować wcześniej. Są to:

  • podstawowe dane (imię, nazwisko, adres, dane telefon),
  • dane z dowodu,
  • wysokość dochodów,
  • źródło dochodu,
  • liczbę osób na utrzymaniu,
  • miesięczne stałe wydatki,
  • łączną kwotę posiadanych kredytów, pożyczek.

Banki wymagają również dokumentów potwierdzających dochód. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę, konieczne w części banków jest pobranie druku z banku i udanie się do księgowości w miejscu zatrudnienia. Listę wymaganych przez bank dokumentów można znaleźć zazwyczaj na stronie banku.

Jak badana jest zdolność kredytowa przy kredycie bankowym?

Pod uwagę brane są różne czynniki, które dają jednoznaczną odpowiedź na pytanie: czy spłacisz pożyczkę. Bank analizuje wpisane we wniosku informacje oraz przedstawione dokumenty. Na tej podstawie dokonuje analizy jakościowej i ilościowej.

Analiza ilościowa obejmuje:

  • dochody,
  • miesięczne wydatki (na utrzymanie, stałe koszty itd.),
  • posiadane pożyczki.

Analiza jakościowa bierze pod uwagę m. in.:

  • stan cywilny,
  • liczbę osób na utrzymaniu,
  • wykonywany zawód, wykształcenie,
  • staż pracy,
  • status mieszkaniowy,
  • historię w BIK.

Każdy czynnik ma znaczenie, choć najważniejsze są zarobki, dobry BIK, stałe, pewne zatrudnienie.

Jakie są rodzaje kredytów bankowych?

Kredyty dzielą się na krótkoterminowe, długoterminowe, celowe, gotówkowe, ale też, ze względu na formę wypłaty pieniędzy. Ogólnie kredyty bankowe dzielą się na:

Z danych BIK wynika, że do najpopularniejszych kredytów należą:

  • kredyty hipoteczne – cechą charakterystyczną tego typu kredytów są długi okres spłaty i wysoka kwota, ich przeznaczeniem jest zakup mieszkania, budowa domu, remont nieruchomości  bądź też inne cele w przypadku pożyczki pod zastaw nieruchomości.  Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka;
  • kredyty konsolidacyjne – idealne dla osób, które posiadają kilka zobowiązań do spłaty i nie są w stanie już zapanować nad finansami. Konsolidacja kredytów to jedna rata, a przy wydłużeniu okresu spłaty, niższa niż suma wcześniejszych i mniejsze obciążenie dla domowego budżetu;
  • kredyty konsumpcyjne – do tego rodzaju kredytów zaliczają się zarówno zakupy ratalne jak i kredyt samochodowy, studencki i kredyt w rachunku. Umowę o kredyt konsumpcyjny może zawrzeć wyłącznie osoba fizyczna;
  • karta kredytowa – wciąż popularna forma wsparcia przy większych wydatkach. Dzięki dodatkowemu plastikowi w portfelu masz dostęp do większej gotówki. Spłacając kartę w okresie bezodsetkowym, ponosisz jedynie koszty rocznego utrzymania karty, a i te można ominąć;
  • kredyt inwestycyjny – zaciągany w celu powiększenia swojego majątku, przykładem zakup papierów wartościowych.
Kredyt bankowy – definicja

Często zamiennie używa się terminów kredyt i pożyczka, natomiast patrząc z perspektywy przepisów, różnią się od siebie. Zasady związane z udzielaniem kredytów określa Prawo bankowe i Ustawa o kredycie konsumenckim. Poza tym kredyt to określenie używane przez banki. Zaś kwestie związane z pożyczką reguluje Kodeks cywilny. Pożyczka może być udzielana przez firmy pozabankowe, ale również osoby prywatne.

Patrząc na kredyt bankowy, definicja jest jednoznaczna – są to pieniądze pożyczone przez bank. Tylko i wyłącznie pieniądze. A w przypadku pożyczki wygląda to nieco inaczej, bo pożyczyć można również rzeczy materialne, jak choćby auto.

Inne różnice:

Cechy Kredyt bankowy Pożyczka
Udzielający kredytu Głównie banki. Każdy, kto ma środki bądź rzeczy, które można pożyczyć.
Cel Przeznaczony na konkretny cel. Bez określania celu pożyczki.
Koszty Dwa podstawowe to prowizja i oprocentowanie. Przy kredytach z zabezpieczeniem pojawiają się dodatkowe opłaty. Może być darmowa. To zależy od pożyczkodawcy.
Spłata Najczęściej w comiesięcznych ratach, równych bądź malejących. Przy kredytach samochodowych spotkamy się też z innymi rodzajami rat, jak choćby raty balonowe. Ustalona z oferującym pożyczkę. Spłata może nastąpić w całości w określonym terminie.

Czy ten artykuł był przydatny?

Bądź pierwszą osobą, która podzieliła się opinią

Jak możemy ulepszyć ten tekst? Twoja opinia jest prywatna.

Korzystając z Financer.com robisz różnicę.  Dowiedz się więcej