Pożyczki online z założenia mają być szybko dostępną gotówką, ale weryfikacja nie zawsze przebiega na tyle sprawnie, że pieniądze są na koncie jeszcze tego samego dnia. Choć firmy pożyczkowe działają na podobnych zasadach, to klientów weryfikują przy wykorzystaniu różnych metod.
W ostatnim czasie coraz więcej firm korzysta z nowoczesnych aplikacji do szybkiej weryfikacji. Część zachęca do rejestracji przez Facebooka, wskazując na większe prawdopodobieństwo otrzymania pozytywnej decyzji. O tym, jak firmy pożyczkowe sprawdzają klientów i co robią w czasie, gdy czekamy na decyzję, przeczytasz poniżej.
Weryfikacja danych
Firmy pożyczkowe weryfikują dane na różne sposoby:
- przez tradycyjny przelew (wykonany z własnego rachunku),
- przez aplikację łączącą się z bankiem,
- przez kuriera, który przyjeżdża z umową,
- przez pracownika poczty/banku, w którym wypłacasz pożyczkę za pomocą czeku GIRO,
- przez telefon (zazwyczaj jest to dodatkowa weryfikacja).
Weryfikacja przez przelew
Tu możemy wyróżnić dwa rodzaje weryfikacji:
- zwykły przelew,
- za pośrednictwem firm realizujących szybkie przelewy (np. Blue Media).
Tradycyjny przelew może skutecznie wydłużyć czas otrzymania pożyczki online na konto, gdy klient i firma pożyczkowa nie mają rachunków w tych samych bankach. Klient wysyła przelew i nim dotrze na konto firmy minie od kilku do kilkunastu godzin, pod warunkiem, że kolejny dzień jest dniem roboczym. Kolejne godziny poczeka na pożyczkę.
Alternatywą dla tradycyjnego przelewu, którą często można spotkać w firmach pożyczkowych, jest skorzystanie z usług firmy, która realizuje szybkie przelewy, typu Blue Media. Przelew na koncie firmy zostanie zaksięgowany w krótkim czasie od wysłania.
Bez względu na to, na jaki przelew się zdecydujemy, należy go wykonać z własnego rachunku. Służy potwierdzeniu danych i ich niezgodność oznacza automatyczne odrzucenie wniosku.
Aplikacje do szybkiej weryfikacji
Spotkasz się z nimi w wielu firmach pożyczkowych. I choć nie są niczym nowym, bo przez niektóre firmy pożyczkowe były wykorzystywane już kilka lat temu, to wówczas można je było policzyć na palcach jednej ręki. Dziś policzyć je już o wiele trudniej.
Najczęściej spotkasz się z takimi aplikacjami jak:
- Instantor (Extra Portfel, Money Man, Via Sms),
- Kontomatik (Halo Pożyczka, Ale Gotówka),
- KontoConnect (Monedo Now),
- GroszConnect (Super Grosz).
Szybka weryfikacja za pomocą aplikacji jest prosta i intuicyjna, wystarczy postępować zgodnie z instrukcją. Schemat działania jest podobny, po wyborze szybkiej weryfikacji, należy wybrać z listy banków swój, a następnie przejść do logowania, albo logujesz się na konto przez aplikację albo podajesz dane do logowania. Jest to w pełni bezpieczny proces dla Ciebie i Twoich pieniędzy.
Pierwsze dwie z wymienionych aplikacji, Instantor i Kontomatik, pobierają dane posiadacza rachunku oraz historię transakcji z ostatnich miesięcy. Na tej podstawie powstaje raport dotyczący Twojej zdolności kredytowej, który otrzymuje firma pożyczkowa.
Kolejne dwie aplikacje, KontoConnect i GroszConnect pobierają wyłącznie dane posiadacza rachunku.
Weryfikacja bezpośrednia
Przy pożyczkach pozabankowych, szczególnie ratalnych, spotkasz się z weryfikacją przez kuriera bądź też pracownika poczty/banku, w zależności od tego, gdzie realizujesz czek GIRO. Weryfikacja przez kuriera wygląda podobnie jak podpisanie umowy z operatorem telefonii komórkowej, gdy zamawiasz go online. Kurier przywozi umowę, porównuje dane z dowodu z tymi z umowy, a gdy wszystko się zgadza podpisujesz umowę.
Nieliczne firmy umożliwiają weryfikację w okienku bankowym bądź pocztowym. Wniosek o pożyczkę składany jest online, a po weryfikacji zdolności kredytowej i pozytywnej decyzji, klient otrzymuje sms z kodem, który podaje pracownikowi razem z dokumentem tożsamości. Zgodność danych oznacza wypłatę gotówki.
Weryfikacja telefoniczna – uzupełniająca
Metody weryfikacji przy pożyczce są różne, część firm obok wymienionych powyżej, weryfikuje klienta również telefonicznie. Najczęściej klient proszony jest o potwierdzenie danych i uzupełnienie informacji.
Ten sposób weryfikacji jest stosowany coraz rzadziej, wypierany przez weryfikację online, przez aplikacje.