178 porad na oszczędzanie w każdej sytuacji
Zebraliśmy 178 porad, jak oszczędzać w różnych sytuacjach. Ciesz się swoimi pieniędzmi!
Porady oszczędnościowe
Niech Twój umysł będzie zaangażowany w oszczędzanie. Nie zawsze można oszczędzać, a oszczędzanie nie powinno znacznie obniżać jakości życia. Zrób budżet, nie bierz kredytów, nie kupuj alkoholu czy papierosów. Nie kupuj rzeczy, na które cię nie stać!
Zostań testerem produktów, dzięki czemu będziesz mógł korzystać z nich za darmo.
Podczas prania ubrań w pralce, odwróć je na lewą stronę, wtedy przetrwają więcej prań.
Nie kupuj drogich, gotowych posiłków. Przyrządzone samodzielnie potrawy są tańsze i zdrowsze.
Jeżeli idziesz do kina, także powinieneś przynieść własny prowiant z domu – przekąski serwowane w kinach potrafią być kilkukrotnie droższe!
Nie chodź głodnym do sklepów. Jak jesteś głodny, wszystko wydaje ci się dobre, przez co robisz więcej impulsywnych zakupów.
Zadbaj o zdrowie swoich zębów – szczotkowanie jest tańsze od wizyt u dentysty.
Nie rób nowego jedzenia, jeżeli w lodówce jeszcze zalegają resztki z wczorajszego obiadu. Wyrzucanie jedzenia to marnotrawstwo!
Szampon lub mydło może sprawiać wrażenie pustego, jednak jeżeli do opakowania dolejesz nieco wody, starczy ci produktu na jeszcze kilka użyć.
Piecz chleb, ciastka i bułeczki w domu. Jeżeli lubisz pieczenie, możesz zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy robiąc te rzeczy samodzielnie.
Mrożone owoce są często tańsze od świeżych.
Nie jedz ponad miarę. Nadwaga nie jest ani tania ani zdrowa.
Jedź rowerem do pracy, jeżeli masz do niej wyłącznie kilka kilometrów.
Zamiast soków lub napojów pij wodę, która jest praktycznie za darmo.
Jeżeli zaoszczędziłeś większą kwotę, powinieneś przelać ją na rachunek oszczędnościowy, na czas określony, na kilka lat.
Wiele sklepów, ma swoje marki własne, które są zdecydowanie tańsze od produktów znanych producentów, a dorównują im jakością.
Detergenty są często na przecenach, kup więc ich większą ilość, gdy są tanie.
Dzieci nie staną się lepszymi ludźmi, wołając ciągle o najnowsze zabawki. Zamiast materialistycznych radości, trzeba spędzać więcej czasu z dzieckiem.
Zrób budżet i planuj zakupy spożywcze, a także inne wydatki z wyprzedzeniem.
Jeżeli któryś z często kupowanych przez ciebie produktów jest obecnie bardzo tani, możesz kupić go na zapas i przechowywać w zamrażarce
Znaj różnicę pomiędzy „datą ważności” a „najlepiej spożyć przed”. Mleko nie psuje się tak szybko jak „najlepiej spożyć przed”. Wiele rodzajów żywności jest zdatna do spożycia po wygaśnięciu tej daty.
Zrób jedzenie na wiele dni. Jeżeli robisz dużą porcję jedzenia na raz oszczędzasz czas i pieniądze.
Jeżeli możesz wybrać swój domowy system grzewczy, to najlepszą opcją jest pompa ciepła. Dzięki niej możesz w przeciwieństwie do konwencjonalnych metod grzewczych, zaoszczędzić dużo pieniędzy.
Rzuć palenie. Jeżeli palisz, to doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak drogie jest to hobby. Jeżeli palisz paczkę dziennie, to w ciągu miesiąca tracisz 450 zł!
Wypełniaj w całości pralkę czy zmywarkę.
Chipsy, cukierki i słodzone napoje są drogie, niezdrowe i mogą powodować uzależnienia. Unikaj kupowania przysmaków. Jeżeli jednak chcesz je kupić na urodziny, to wybieraj jedno większe opakowanie, zamiast kilku małych. Możesz też kupować produkty na wagę.
Zbierz wszystkie rachunki z miesiąca. Przyjrzyj im się pod koniec miesiąca i dowiedz się ile i na co wydajesz.
Nie w każdym posiłku, który jesz, musi znajdować się stek czy łosoś. Zwykły makaron z klopsami też jest dobry, a kosztuje znacznie mniej.
Płać rachunki o czasie. Jeśli przekroczona zostanie wymagana data faktury, musisz zapłacić za zwłokę i odsetki.
Wyślij swoją poradę na oszczędzanie
Pomóż społeczności Financer.com, wysyłając swoją poradę oszczędnościową