10 prostych sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej
Rachunki – za czynsz, za gaz, za energię elektryczną, czy Internet. Dobrze wiemy, że musimy je uiścić na czas, inaczej będą wyciągnięte konsekwencje. Jednak, czy nie dałoby się ich obniżyć? Czy nie dałoby się korzystać z prądu tak, by płacić za niego mniej? Oczywiście, że się da!
Wystarczy, że będziesz z głową podchodził do oszczędzania i zastosujesz kilka sprawdzonych metod, które pozwolą na to, by pieniądze zostały w twojej kieszeni. Pamiętaj, że oszczędzając energię elektryczną, dbasz nie tylko o stan swojego portfela, ale także o środowisko naturalne. Oto 10 sposobów na to, jak oszczędzać prąd!
1. Nieużywane sprzęty wyłączaj z kontaktu
To prawda, że urządzenia w trybie czuwania zużywają minimalną ilość energii. Z drugiej jednak strony kilka, czy też kilkanaście urządzeń domowych w trybie stand by w skali roku może generować ogromne straty energii.
Warto więc tego unikać. W tym celu można odłączać kontakty z gniazdka, co jednak może być uciążliwe. W dodatku z czasem może to doprowadzić do uszkodzenia gniazdek, np. poluzowania się ich mocowań. Najlepiej jest więc postawić na listwy, które umożliwiają całkowite odłączenie urządzeń od prądu za pomocą przycisków.
2. Rozsądnie używaj żarówek
Dobrą inwestycją są żarówki energooszczędne. Trzeba ich jednak używać w odpowiedni sposób, ponieważ najwięcej energii zużywają one przy włączaniu. Jeśli więc dane pomieszczenie opuszcza się na krótko, to nie warto ich wyłączać. Z drugiej jednak strony należy się wystrzegać pozostawiania włączonego światła w pomieszczeniu, które nie jest użytkowane przez dłuższy czas.
Ludzie często zapominają też wyłączać światła na zewnątrz domu. Dlatego też żarówki z czujnikami ruchu to zaś dobre rozwiązanie dla oświetlenia przydomowego.
3. Lodówkę umieść z dala od grzejnika, kuchenki i okna
Lodówka ustawiano przy grzejniku, kuchence gazowej lub przy oknie od silnie nasłonecznionej strony południowej to kiepski pomysłów. W ten sposób urządzenie to będzie zużywać więcej energii na generowanie chłodu, a ponadto może wzrosnąć ryzyko jego uszkodzenia.
Oczywiście jednak należy przy tym zachować zdrowy rozsądek, szczególnie jeśli ma się małą kuchnię. W końcu ważna jest nie tylko minimalizacja zużycia energii, ale także komfort i zapewnienie ergonomii.
4. Pomyśl o zmianie dostawcy energii
Wybierając np. dostawcę Internetu, zwraca się dużą uwagę na cenę jego usług. Od ponad 10 lat Polacy mają taką samą możliwość w przypadku wybierania sprzedawcy energii elektrycznej. W większości przypadków można więc bez problemu znaleźć tańszego dostawcę. W tym przypadku trzeba jednak zachować szczególną ostrożność i dokładnie czytać umowy. Czasem pozornie świetna oferta może bowiem kryć za sobą sporo haczyków.
Warto też pamiętać o możliwości zmiany taryfy z jednostrefowej na dwustrefową. Ta druga może przynieść naprawdę duże oszczędności w przypadku osób, które z energii elektrycznej korzystają głównie w godzinach nocnych, np. używają wtedy ogrzewania elektrycznego.
5. Dbaj o sprzęt elektroniczny
Sprzęt elektroniczny nieutrzymany w czystości zużywa więcej energii. W dodatku może to być przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania urządzenia, a nawet jego trwałego uszkodzenia.
Lodówkę trzeba więc co jakiś czas rozmrażać, o ile nie jest ona wykonana w technologii no frost. Z czajnika elektrycznego trzeba zaś cyklicznie usuwać kamień, a wszystkie urządzenia elektroniczne systematycznie oczyszczać z brudu i kurzu.
6. Rozważ zmianę czajnika z elektrycznego na gazowy
Czajnik elektryczny to bardzo wygodne rozwiązanie. Woda gotuje się w nim znacznie szybciej, a czajnik sam się wyłącza. W dodatku nowoczesne czajniki elektryczne wyposażone są w filtry oczyszczające wodę.
Pod względem kosztów zdecydowanie lepiej wypada jednak czajnik gazowy. Zarówno jego cena zakupu, jak i koszty użytkowania są bowiem nawet kilkukrotnie niższe.
7. Sprzęty elektroniczne wymieniaj na energooszczędne
Przy wymianie sprzętów elektronicznych sprawdzanie parametrów energooszczędności ma ogromne znacznie. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie w przypadku lodówki, która przecież działa praktycznie non stop.
Z drugiej jednak strony i w tym przypadku należy zachować zdrowy rozsądek. Czasem urządzenie o klasie energooszczędnej A++będzie lepszym rozwiązaniem finansowym niż sprzęt A+++. Często bowiem różnice w klasach energooszczędności mają bardzo istotne odbicie w cenach zakupu urządzenia.
8. Wybieraj sprzęty elektroniczne o rozsądnej wielkości
Powszechnie uważa się, że im większy telewizor, tym lepiej. Warto jednak mieć świadomość, że ekran zajmujący połowę ściany salonu także ma wady. Taki telewizor będzie bowiem zużywał znacznie więcej energii elektrycznej. W dodatku może on wpływać negatywnie na wzrok, czy też powodować bóle głowy.
Duże znaczenie ma także pojemność lodówki, która powinna być dopasowana do ilości i trybu życia mieszkańców. W przypadku singla jadającego zwykle na mieście zupełnie wystarczające będzie więc urządzenie o względnie niedużej pojemności.
9. Wykorzystaj darmową energię
Światło słoneczne jest za darmo, a w dodatku jego promienie przyjmowane w odpowiednich ilościach mają pozytywny wpływ na samopoczucie. Warto więc zadbać o to, aby okna nie były niczym zasłonięte.
O świetle słonecznym trzeba też pamiętać przy generalnych remontach domu. Umiejscowienie okien w odpowiednich miejscach może znacznie ograniczyć rachunki za energię elektryczną.
10. Unikaj marnotrawstwa
Ograniczenie marnotrawstwa to jedna z podstaw dla utrzymania swoich finansów ryzach. W przypadku energii elektrycznej przyjmować może on różne formy:
- Do czajnika wlewaj dokładnie tyle wody, ile potrzebujesz. Podobną zasadę warto stosować przy gotowaniu potraw.
- Używaj oświetlenia punktowego, kiedy to możliwe. Jeżeli np. czytasz książkę, to nie ma potrzeby, aby oświetlać cały pokój. Wystarczy tylko włączyć małą lampkę. W dodatku takie rozwiązanie może stworzyć relaksujący klimat.
- Pranie rób w możliwie najniższych temperaturach. Warto też pamiętać o tym, aby prać tylko wtedy, kiedy bęben pralki jest w pełni zapełniony.
- Używaj przykrywek przy gotowaniu. Dzięki temu zmniejszysz zużycie energii, a przy okazji sprawisz, że potrawa ugotuje się szybciej, a nawet będzie smaczniejsza.
- Stosuj garnki o szerokości dostosowanej do danego palnika. Zbyt małe prowadzą bowiem do marnotrawstwa energii.
- Wyłącz piekarnik na kilka minut przed końcem przygotowania potrawy.
- Utrzymuj odpowiednią temperaturę w lodówce, zwykle wystarczy, aby była ona nie wyższa niż 7 stopni.
- Żywność rozmrażaj w lodówce.
- Do lodówki nigdy nie wkładaj gorących produktów. To bowiem zwiększy użycie energii, a w skrajnych przypadkach uszkodzi urządzenie.
- Używaj trybu oszczędzania energii, np. w przypadku laptopa, który chwilowo nie jest używany.
- Odłączaj od gniazdka naładowane urządzenia, takie jak np. telefon komórkowy.
Sprawdź nasze 178 porad na skuteczne oszczędzanie!
Jak więc widzisz, sposoby oszczędzania energii, a co za tym idzie pieniędzy, są różne – tak naprawdę niewiele musisz zmieniać w swoim życiu. Rachunki za prąd nie muszą być aż tak duże, a tobie rocznie w kieszeni może zostać nawet kilkaset złotych!