4,360000 $
Kapitalizacja rynku
6 165 163 520 $
Wolumen (24h)
229 129 933 $
52 552 737 DOT
Ilość waluty w obiegu
1 414 611 956 DOT
0%
Zmiana ceny (1h)
0.13%
Zmiana ceny (24h)
2.97%
Zmiana ceny (7d)
1.42%

Wykres Polkadot do USD

1H 1D 1W 1M 6M WSZYSTKIE

Konwerter z Polkadot na USD

Polkadot
DOT
Polkadot
Converter
$
USD
United States dollar
Dzisiejszy sentyment odnośnie Polkadot?
Głosuj, aby zobaczyć wyniki społeczności
Dobry
Zły
Nasze zobowiązanie do transparentności
W Financer.com jesteśmy zaangażowani w niesienie pomocy w zakresie finansów. Wszystkie nasze treści są zgodne z Editorial Guidelines. Jesteśmy transparentni w kwestii tego, w jaki sposób recenzujemy produkty i usługi w naszym Review Process oraz jak osiągamy zyski w Advertiser Disclosure.

Dane dotyczące ceny Polkadot

Dzisiejsza cena na żywo Polkadot wynosi 4,360000 $, a wolumen obrotu w ciągu 24 godzin to 229 129 933 $.

Aktualizujemy naszą cenę DOT do USD w czasie rzeczywistym. Cena Polkadot zmieniła się o 2.97% w ciągu ostatnich 24 godzin.

Obecnie Polkadot jest #20 największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej, a jej bieżąca kapitalizacja rynkowa wynosi 6 165 163 520,00 $. Posiada podaż obiegową w wysokości 1 414 611 956 DOT monet lecz maksymalna liczba nie jest dostępna.

Zobacz gdzie kupić Polkadot lub skorzystaj z naszego narzędzia Kalkulator zysku Polkadot, aby obliczyć i śledzić wyniki swojej inwestycji.


Polkadot – wszystko, co musisz wiedzieć

Polkadot (DOT) to kryptowaluta i projekt open source, który ma na celu połączenie różnych łańcuchów bloków i otwarcie nowych możliwości dla Web3.

Projekt Polkadot został opracowany jako ulepszona alternatywa dla Ethereum, rozwiązująca różne problemy napotykane przez inne protokoły.

W tym artykule omówimy szczegółowo Polkadot – zasady i cel, zalety, wady i prognozy cenowe. Zaczynajmy!

Czym jest Polkadot?

Polkadot to protokół sieciowy, który umożliwia płynne przesyłanie danych między obwodami w różnych blokach.

To nie tylko kryptowaluta – projekt ten otwiera nowe możliwości komunikacji pomiędzy różnymi blockchainami i rozwiązuje wiele problemów, z którymi borykają się deweloperzy.

Współzałożycielem Polkadot jest niezwykle znany Gavin Wood, który jest również współzałożycielem Ethereum. Wood założył również Web3 Foundation, a Polkadot jest najważniejszym projektem tej fundacji.

Pierwszy „genesisowy” blok kryptowaluty Polkadot trafił do publicznej wiadomości dopiero w maju 2020 r., więc projekt jest stosunkowo młody.

Polkadot to kryptowaluta i projekt open-source, który umożliwia różnym łańcuchom bloków komunikowanie się ze sobą i przesyłanie informacji bez pośredników.

Cel Polkadot

Głównym celem protokołu Polkadot jest połączenie różnych łańcuchów bloków i wyeliminowanie niedociągnięć innych projektów blockchain.

Polkadot otwiera następujące możliwości:

  • Skalowalność
    Wielołańcuchowa architektura Polkadot umożliwia równoległe działanie różnych łańcuchów i znacznie poprawia skalowalność.
  • Interoperacyjność łańcucha bloków
    Polkadot łączy różne łańcuchy bloków i umożliwia transakcje międzyłańcuchowe bez potrzeby korzystania z usług strony trzeciej.
  • Możliwości inwestycyjne
    Token Polkadot DOT może być wykorzystywany jako narzędzie inwestycyjne dla tych, którzy wierzą w perspektywy tego projektu.
  • Staking
    Tokeny Polkadot mogą być również zdobywane poprzez staking, tworząc w ten sposób możliwość uzyskania dodatkowego dochodu z istniejących aktywów Polkadot.
  • Waluta dla płatności
    Podobnie jak wszystkie inne kryptowaluty, tokeny Polkadot mogą być wykorzystywane do różnych płatności i innych transakcji.

Jak działa Polkadot?

Inne rozwiązania blockchain wykorzystują pojedynczy łańcuch o różnych poziomach wspólności. Polkadot jest wyjątkowy – zapewnia dedykowany łańcuch przekaźnikowy, który obsługuje wiele różnych struktur danych.

Z tego powodu architektura Polkadot nazywana jest warstwą 0. Omówmy, jak działa protokół Polkadot.

Relay-chain i parachain

Polkadot wykorzystuje sieć rdzeniową (zwaną łańcuchem przekaźnikowym – relay-chain), która może obsługiwać kilka różnych łańcuchów, pod warunkiem, że można je potwierdzić (zwanych parachain).

Te drugorzędne łańcuchy, Parachain, są wysoce autonomiczne, mogą ustalać własne zasady i są odpowiedzialne za wykonywanie transakcji. Transakcje te są następnie zatwierdzane w głównej sieci (relay-chain).

Oznacza to, że Polkadot może równolegle przetwarzać transakcje z kilku różnych łańcuchów bloków. Ten model operacyjny zapewnia znacznie większą skalowalność niż większość innych blockchainów.

Polkadot Parathreads

Wreszcie, Polkadot wykorzystuje również Parathreads – te „wątki” różnią się od spadochronów tym, że są zbudowane w modelu pay-as-you-go.

Jest to bardziej opłacalna opcja dla blockchainów, które nie wymagają stałego połączenia z siecią.

Mosty Polkadot

Polkadot nie tylko wykorzystuje parachainy i łańcuchy przekaźnikowe, ale także wykorzystuje mosty, aby umożliwić różnym łańcuchom bloków łączenie się i wymianę informacji.

Pozwala to na połączenie z różnymi sieciami zewnętrznymi, takimi jak Ethereum i Bitcoin.

Działanie Polkadot – kluczowe fakty


  • Polkadot – łączy różne łańcuchy bloków
  • Polkadot to platforma, która umożliwia różnym łańcuchom bloków przesyłanie informacji, w tym tokenów, w sposób wolny od zaufania. Polkadot to technologia wielołańcuchowa.
  • Obsługiwane łańcuchy – nieograniczone
  • Polkadot nie ma ustalonego limitu liczby obsługiwanych łańcuchów. Przewiduje się, że Polkadot będzie w stanie obsługiwać nawet setki różnych łańcuchów.
  • Polkadot może być również rekursywny, tj. same spadochrony mogą stać się „mini Polkadotami”, w którym to przypadku możliwości stałyby się praktycznie nieograniczone.
  • Wymagania Polkadot dla Blockchainów
  • Polkadot może łączyć łańcuchy bloków, które (1) umożliwiają walidację zmiany stanu ich bloków oraz (2) umożliwiają dużej liczbie niezależnych walidatorów autoryzację transakcji.
  • Projekt kierowany przez społeczność
  • Polkadot jest projektem open source – społeczność stale poszukuje podobnie myślących osób, które mogłyby przyczynić się do rozwoju Polkadot. Fundacja Web3 posiada własny zespół, który aktywnie rozwija Polkadot.

Mechanizm konsensusu Polkadot

Mechanizm konsensusu Polkadot

Polkadot wykorzystuje tak zwany mechanizm konsensusu „Nominated Proof-of-Stake”.

Jest to dobrze znany konsensus PoS, ale umożliwiający jedynie nominację – wybór zaufanych walidatorów transakcji.

Role konsensusu

Mechanizm konsensusu Polkadot składa się z trzech głównych ról, które zapewniają walidację transakcji.

Role w konsensusie:

  • Nominator
  • Walidator
  • Kolekcjoner

Nominatorzy są odpowiedzialni za utrzymanie bezpieczeństwa łańcucha przekaźników, wybierając zaufanych walidatorów i zastawiając swoje tokeny DOT.

Walidatorzy zapewniają bezpieczeństwo łańcucha przekaźników poprzez walidację dowodów od kolekcjonerów i uczestniczenie w konsensusie.

Kolekcjonerzy wspierają „shardy”, zbierając transakcje shardów od użytkowników i tworząc dowody dla asesorów.

Role zarządcze

Polkadot ma również role zarządcze, aby zapewnić pomyślny rozwój Polkadot i zapewnić wewnętrzny porządek.

Polkadot jest projektem open source i dlatego działa na zasadzie głosowania.

Istnieją dwie role zarządcze:

  • Członkowie Rady
  • Komitet Techniczny

Członkowie Rady są wybierani i reprezentują pasywnych interesariuszy (tj. użytkowników zaangażowanych w obstawianie).

Do ich głównych obowiązków należy proponowanie referendów i wetowanie niebezpiecznych referendów.

Komitet Techniczny składa się z zespołów aktywnie rozwijających projekt Polkadot. Komitet ten może proponować pilne referenda i, wraz z radą, organizować szybkie głosowanie i integrację.

DOT – token łączący Polkadot

Projekt Polkadot nie mógłby funkcjonować bez swojego tokena, DOT.

Token DOT ma dwa cele:

– Staking

– Zarządzanie

Staking wspiera cały mechanizm konsensusu Polkadot. Stakując tokeny, uczestnicy sieci są zachęcani do zachowania integralności. Staking tokenów jest nagradzany tokenami DOT.

Zarządzanie jest kolejnym ważnym celem DOT – posiadacze DOT zyskują prawo głosu w omawianych referendach. Im więcej tokenów DOT posiada dana osoba, tym większą wagę będzie miał jej głos.

Od czego zależy kurs Polkadot (DOT)?

Cena tokena DOT zależy od relacji między popytem a podażą.

1.            Jeśli popyt przewyższa podaż, cena DOT wzrasta.

2.            Jeśli popyt jest niższy niż podaż, cena DOT spada.

________________________________________

Na tę relację podaży do popytu wpływa wiele czynników – zmiany na rynku kryptowalut, rozwój giełd, cykl gospodarczy, nowe przepisy regulacyjne i tak dalej.

Oczywiście rozwój projektu Polkadot jest tego ważną częścią. Wraz z pomyślnym rozwojem projektu Polkadot i przyciągnięciem większej liczby deweloperów i Parachainów, popyt na DOT wzrośnie.

Wraz ze wzrostem popytu, wartość tokena odpowiednio wzrośnie.

Historyczna cena Polkadot

Omówmy historyczną cenę tokena DOT – jak widać, kryptowaluta Polkadot doświadczyła zarówno wzlotów, jak i upadków.

Chociaż cena tokena Polkadot DOT spadła obecnie do nieco ponad 4 EUR, nie zawsze tak było.

Najwyższe wartości DOT

W latach 2020-2021 Polkadot doświadczył prawdziwej eksplozji, a kurs Polkadot wzrosła ponad dziesięciokrotnie w mniej niż 6 miesięcy.

Swoją (jak dotąd) najwyższą cenę Polkadot osiągnął w listopadzie 2021 r., kiedy to wartość tokena DOT wyniosła aż 46 euro.

Co ważne, DOT zdołał wcześniej kilkukrotnie wzrosnąć powyżej 30 euro.

Wynikało to z innowacji wprowadzonych przez Polkadot oraz panującej wówczas hossy, która wywindowała ceny większości kryptowalut.

Rok 2022 – Spowolnienie

W 2022 r. cały rynek kryptowalut zanurkował.

Projekt Polkadot również doświadczył spowolnienia – podczas gdy w styczniu 2022 r. kurs Polkadot wynosił 23 EUR, do końca tego samego roku DOT spadł poniżej 5 EUR.

Wielu ekspertów uważa jednak, że token DOT musi jeszcze odzyskać siły i szybko rosnąć – poniżej omawiamy prognozę ceny Polkadot.

Na górze tej strony można zobaczyć najnowsze informacje o cenie Polkadot (DOT) – krzywą, kapitalizację rynkową, podaż i inne istotne dane.

Prognozy cen Polkadot

W porównaniu z innymi kryptowalutami (takimi jak BTC, ETH, BNB itp.), cena tokena DOT Polkadot jest dość niska, obecnie poniżej 5 euro.

Co więcej, w przeciwieństwie do niektórych kryptowalut (takich jak DOGE), projekt Polkadot ma praktyczne zastosowania i wysokie perspektywy rynkowe ze względu na innowacyjną technologię, którą oferuje.

Eksperci są pozytywnie nastawieni

Ze względu na oferowane innowacje i bardzo aktywną społeczność, wielu ekspertów kryptowalutowych wierzy w sukces projektu Polkadot.

W rzeczywistości większość analityków kryptowalutowych ma pozytywne prognozy dla tokena DOT, wierząc, że token prawdopodobnie doświadczy znacznego wzrostu w nadchodzących latach.

Należy jednak również zauważyć, że jest mało prawdopodobne, aby cena DOT mogła osiągnąć setki (lub nawet tysiące) euro.

Prognozy DOT na lata 2024-2025

W poniższej tabeli przedstawiamy prognozy niektórych znanych analityków kryptowalut dla tokena DOT na lata 2024-2025.

DataMin. cenaMaks. cenaŹródło
2024 Styczeń$7.76$9.16Changelly
2024 Styczeń$11.97$13.77AMBCrypto
2025 Styczeń$11.71$13.58Changelly
2025 Styczeń$13.23$16.17Traders Union
2025 Styczeń$15.08$17.35AMBCrypto

Jak widać, eksperci spodziewają się, że w 2024 roku koszt DOT może wynieść ~ 8-14 USD, co może podwoić obecną inwestycję.

W 2025 r. przewidywany jest dalszy stopniowy wzrost, który powinien przynieść znaczne zyski – szczególnie dla tych, którzy również stawiają zakłady.

Te prognozy cenowe mają charakter spekulacyjny i nie ma gwarancji, że się zmaterializują. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji inwestycyjnej przeprowadzić własną analizę i ocenić wysokie ryzyko związane z kryptowalutami.

Czy warto teraz inwestować w Polkadot?

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej ważne jest przeprowadzenie własnej analizy i oceny ryzyka.

Jednocześnie jednak należy również wziąć pod uwagę niektóre oznaki, które skłaniają niektórych entuzjastów kryptowalut do wiary w długoterminowy sukces projektu Polkadot.

Projekt jest wyjątkowy

Technologia obwodów Relay-Chain i Parachain firmy Polkadot stała się innowacyjnym rozwiązaniem do tworzenia bezpośrednich interfejsów między różnymi łańcuchami bloków.

Zapewnia również dostęp do zewnętrznych sieci, w tym gigantów Bitcoin i znanego Ethereum.

Historyczne osiągnięcia

Co istotne, token DOT osiągnął już wartość ponad 46 euro, a obecnie wyceniany jest na zaledwie 4,30 euro.

Pokazuje to, że projekt Polkadot może stać się dobrą okazją inwestycyjną, jeśli rynek kryptowalut odbije się od dna, a projekt będzie pomyślnie rozwijany.

Jest to również opinia niektórych prognostów kryptowalut, którzy spodziewają się, że kurs Polkadot wzrośnie prawie trzykrotnie w 2024 roku.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie wskazują na przyszłe wyniki.

Ile tokenów DOT znajduje się w obiegu?

W chwili pisania tego tekstu (2023.11) Polkadot ma kapitalizację rynkową w wysokości 7,1 miliarda dolarów i zajmuje 15. miejsce na rynku kryptowalut.

  • Łącznie w obiegu znajduje się 1,3 miliarda tokenów DOT.

Brak maksymalnej podaży

Projekt Polkadot nie ma domyślnej maksymalnej podaży.

Kryptowaluta Polkadot wykorzystuje konsensus NPoS i jest inflacyjna, więc podaż DOT będzie stopniowo wzrastać.

Stopa inflacji wynosi 10%. Oznacza to, że każdego roku na rynku będzie o 10% więcej tokenów DOT.

Właśnie dlatego staking jest kluczowy dla inwestorów Polkadot – zarabianie nowych tokenów chroni przed deprecjacją spowodowaną inflacją i zapewnia wyższy zwrot z inwestycji.

Polkadot: zalety i wady

    Wady Polkadot

  • Młody projekt

    Polkadot jest stosunkowo nową kryptowalutą, która musi jeszcze udowodnić swoją długoterminową wartość – mimo że jest niezwykle popularna.

  • Duża konkurencja

    Polkadot ma poważnych konkurentów, którzy mogą utrudnić mu osiągnięcie większego udziału w rynku – takich jak Cardano, Avalanche, Eclipse.

  • Ekosystem – na wczesnym etapie

    Duża część projektów Polkadot jest wciąż w fazie rozwoju, więc ekosystem jest dość ograniczony.

Czy ten artykuł był przydatny?

Bądź pierwszą osobą, która podzieliła się opinią

Grzegorz Pietruczuk zarządza stroną Financer.com Polska od 2016 roku. Specjalizuje się w tematach związanych z pożyczkami i kryptowalutami. W trakcie swojej kariery napisał ponad 300 artykułów, związanych z produktami finansowymi - od ubezpieczeń po kredyty hipoteczne.

Udostępnij na
Korzystając z Financer.com robisz różnicę.  Dowiedz się więcej