Zapytaj Financera
29 kwietnia, 2022

Jak działają karty kredytowe?

Odpowiedź na pytanie jak działają karty kredytowe jest prosta – dzięki niej użytkownik korzysta z przyznanego przez bank limitu kredytowego. Co ważne, bank nie naliczy odsetek od wykorzystanego kredytu, jeśli zostanie spłacony w terminie.

Karty kredytowe są formą kredytu bankowego, pod postacią plastiku bądź w formie wirtualnej – w aplikacji bankowej. Te drugie dostępne są praktycznie od ręki, po otrzymaniu pozytywnej decyzji z banku. Karty kredytowe działają na bardzo prostych zasadach. Można nimi płacić tak jak kartą debetową – wydaną do rachunku. Zapłacimy nią za zakupy w sklepie stacjonarnym, internetowym, pobierzemy gotówkę z bankomatu. Może być najtańszą pożyczką na rynku, pod warunkiem, że wiemy jak działają karty kredytowe i kiedy zwrócić pożyczoną z niej kwotę.

Każdy bank określa okres bezodsetkowy dla karty. Jeśli spłacisz całe zadłużenie do końca tego okresu, bank nie naliczy odsetek. Spóźnienie oznacza naliczenie odsetek i konieczność spłaty w ratach – ustalana jest minimalna kwota, którą należy spłacać każdego miesiąca. Oczywiście im szybciej spłacisz dług, tym tańsza jest pożyczka z karty kredytowej.

Stałym kosztem jest opłata za użytkowanie karty. Naliczana jest miesięcznie bądź za rok. W części banków aktywni użytkownicy karty mogą ominąć tą opłatę i karta wtedy staje się tanim wsparciem, jeśli spłacamy zadłużenie w okresie bezodsetkowym.

W przypadku kart kredytowych nie opłaca się wypłata gotówki z bankomatu i w okienku bankowym.

Czy ten artykuł był przydatny?

Bądź pierwszą osobą, która podzieliła się opinią

Grzegorz Pietruczuk zarządza stroną Financer.com Polska od 2016 roku. Specjalizuje się w tematach związanych z pożyczkami i kryptowalutami. W trakcie swojej kariery napisał ponad 300 artykułów, związanych z produktami finansowymi - od ubezpieczeń po kredyty hipoteczne.

Udostępnij na
Read Icon 16 osób przeczytało

Zapytaj Financera

Zadaj swoje pytanie, dotyczące finansów

To pole jest wymagane
Korzystając z Financer.com robisz różnicę.  Dowiedz się więcej